• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Mesajul unui tânăr fermier pentru cei de la putere: ”Am ajuns la limită, domnilor! Agricultura românească e în colaps!”

    Ramona Dascălu – Agrointeligența

    Nu vă mai certați pe putere când coloana vertebrală a agriculturii românești este într-o situație atât de gravă încât nu vă puteți imagina, este îndemnul unui tânăr fermier pentru cei care se află la conducerea țării, fie ei guvernanți, politicieni sau bancheri. Vlad Vasile se descrie drept un mic fermier din sudul țării care a ajuns la limită din cauza greutăților cu care se confruntă din cauza secetei care a distrus mai întâi culturile de toamna trecută, apoi culturile de primăvară, iar acum pune în dificultate și semănatul din această campanie de toamnă, conducând agricultura românească către colaps.

    ”Dragilor domni guvernanți, bancheri și politicieni. Acest mesaj este scris de un mic fermier din sudul țării, iar ca mine mai sunt sute. Am ajuns la limită, domnilor. Nu vă mai certați pe putere când coloana vertebrală a agriculturii românești este într-o situație atât de gravă încât nu vă puteți imagina. Din birourile dumneavoastră cu climă, citiți mesajele noastre disperate venite din câmp. Nu a mai plouat de luni de zile. În acest moment, semănăm în uscăciune. Dacă cu grâul fermierii au mai dres-o, cu porumbul nu mai avem cum. Agricultura românească e în colaps. Vă invit să veniți și să săpați un metru în adâncime și veți găsi și la această adâncime uscăciune. Nu doar noi suntem în situația asta, ci și distribuitorii noștri. Corporațiile le pun lor piciorul pe gât, iar ei nouă. Milă mi-e de tine, dar de mine mi se rupe sufletul”, așa descrie fermierul situația tragică a agriculturii românești.

    Acesta atinge și problema amânării ratelor la bănci, care potrivit declarațiilor ministerului Agriculturii, nu poate fi soluționată din cauza Băncii Naționale, astfel că fermierul lovit de secetă îi adresează un mesaj și guvernatorului BNR Mugur Isărescu.

    ”Băi oameni buni, voi credeți că noi vrem sa amânăm ratele degeaba? Domnule Isărescu, de câți ani ești șef la Banca Națională? De vreo 20, zice Wikipedia. Facem și noi ceva pentru țara asta sau binele băncii e mai important decât binele populatiei? Dați legi, ajutați-ne, căci toți mâncați de pe urma noastră”, a scris Vlad Vasile pe pagina sa de Facebook.

    În final, fermierul susține că dacă situația va continua în acest fel, o pâine va ajunge să coste anul viitor nici mai mult nici mai puțin de 2 lei, un preț pe care nu toată populația României și-l permite. În acest sens, el îi transmite Ministerului Agriculturii să plătească cât mai repede posibil despăgubirile de secetă.

    ”Dacă noi nu producem hrană, o să ajungem să cumpărăm grâu pentru făină la prețuri mari. În ritmul ăsta, lejer la anu’ pâinea va fi 2 lei. Câți români își permit să cumpere pâine de 2 lei? Treziți-vă și faceți ceva, indiferent de culoarea politică. Vă dați coate în stânga și în dreapta, ba se dau ajutoarele de secetă, ba nu se dau. Ministrul e mut. “Vom face, vom drege”… Bla bla bla. Avem nevoie de ajutoarele astea ieri, nu mâine, nu poimâine. Cu respect, din ariditatea sudului țării, un fermier”, conchide fermierul.


    Te-ar mai putea interesa

    Un primar a plantat de la zero 146 de hectare de pădure cu fonduri din PNRR ANM: vijelii de 70 km/h și grindină. Județele unde sunt așteptate cele mai mari cantități de apă Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori Litrul de lapte – 70 de bani în ferme și 2,4 lei în rapoartele oficiale. Daniel Buda cere explicații Șeful APIA: Fermierii care mai au de încasat subvenții pe hectar și animale!

    Ultimele știri

    Sediul APIA Hunedoara a fost modernizat prin PNRR. Adrian Pintea: „E un exemplu de investiție reușită” Operațiunea Jupiter: Percheziții în fermele și casele mai multor fermieri! S-au ridicat utilaje și crotalii! Depozitele…prea pline pentru laptele micilor fermieri. Un mare procesator închide centrul de colectare Un fost ministru al Agriculturii lansează programul prin care fermierii își securizează subvențiile APIA! Fermierii, din nou în alertă. Cod portocaliu de furtuni puternice – vijelii și grindină în mai multe județe