• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Fermierii moldoveni afectați de secetă vor primi motorină gratuită din Federația Rusă

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Președintele Republicii Moldova, Igor Dodon, a anunțat că fermierii moldoveni afectați se secetă vor primi motorină gratuit pentru a-și putea continua lucrările agricole. Carburantul provine din Federația Rusă.

    Motorina rusească ar urma să ajungă în septembrie de la autoritățile din Rusia și va fi distribuită gratuit fermierilor, potrivit noi.md. Anunțul a fost făcut de șeful statului, Igor Dodon, la postul public de televiziune.

    Președintele a explicat că autoritățile de la Moscova examinează posibilitățile tehnice de a livra 40.000 – 50.000 de tone de motorină pentru fermierii moldoveni. Anterior, Dodon a explicat că, în medie, este vorba despre 50 de litri de motorină la hectar.


    Te-ar mai putea interesa

    Top 10 cele mai mari ferme din România după suprafața declarată la APIA în acest an Mazărea de toamnă – o cultură bănoasă: peste 5,5 t/ha și prețuri de până la 1,2 lei/kg Grâul românesc de panificație – producție bună, preț mic. Daniel Radu, fermier: „Este un preț umilitor” Furtuna a frânt porumbul și floarea-soarelui în ferma lui Matei Titianu: ”Culturile erau irigate, în stadiu avansat de vegetație” Producție mare la grâu, în ”polul secetei”: 9,4 tone/ha într-o fermă cunoscută

    Ultimele știri

    Piața cerealelor, la zi. În bazinul Mării Negre grâul scade, orzul e volatil iar porumbul așteaptă verdictul vremii Piața cerealelor, sub presiune: Turcia introduce noi reguli fitosanitare pentru importurile de grâu Puiu Ilisei a mutat ”grosul” activității din fermă pe timpul nopții pentru a combate valul de căldură Cum va fi vremea în următoarele săptămâni: temperaturi ridicate și deficit de precipitații Alertă meteo: furtuni puternice și rafale de până la 90 km/h în mai multe județe