• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Achim Irimescu (MADR): Promovarea internațională a vinurilor românești trebuie să fie pe segmentul Premium

    agrointeligenta.ro

    Promovarea și intrarea vinurilor românești pe piețele internaționale de specialitate trebuie să fie exclusiv pe segmentul de vârf, Premium, iar dacă producătorii vor accepta prețuri în neconcordanță cu calitatea oferită, consumatorii de elită din străinătate îi vor ocoli, ceea ce le va afecta nu doar propria afacere ci chiar renumele vinului românesc, a declarat secretarul de stat în Ministerul Agriculturii, Achim Irimescu.

    ‘Eu sper să ieșim mai mult pe piețele internaționale cu vinurile de foarte bună calitate, în primul rând cu soiuri românești, precum Fetească Neagră sau Fetească Regală, iar abia apoi să ne comparăm cu francezii la Pinot Noir sau Merlot (…) Un profesor universitar din Belgia, de agricultură, spunea că vinurile românești au o calitate cu totul deosebită, dar că pentru promovare ar trebui arătat că ‘sunt excepționale însă este vorba despre altfel de vinuri decât cele franțuzești, italienești sau spaniole. (…) E foarte important ca producătorii care au vinuri foarte bune să nu alerge cu orice preț după piețe și să-și aleagă strategia de preț adecvată’, a spus Achim Irimescu.

    În acest context, reprezentantul MADR s-a referit la vinurile bulgărești care au abordat piețe străine cu prețuri scăzute, sperând să le cucerească, dar au eșuat din cauză că au fost percepute de consumatori ca nefiind de calitate.

    ‘Am la îndemână două exemple în care vinurile bulgărești de calitate au ales să intre în Belgia și Japonia pe segmentul de jos al prețurilor. S-au adresat însă unor consumatori pretențioși care atunci când li se oferă o sticlă la doar câțiva euro consideră că au de-a face cu un vin prost și-l refuză. De aceea e foarte important cum ne promovăm vinurile în străinătate pentru că nu doar producătorul ar putea avea de pierdut ci și renumele vinurilor românești poate să sufere’, a subliniat Achim Irimescu.

    În legătură cu piața internă, Irimescu a menționat faptul că ‘practic, o parte din segmentul vinurilor de calitate este ‘furat’ de către cei care produc vinuri contrafăcute și foarte ieftine, iar Ministerul Agriculturii mai are de lucrat pentru a-i proteja pe producătorii care fac investiții serioase de cei care le fac o concurență neloială’.

    Sursa: Agerpres


    Te-ar mai putea interesa

    Parc fotovoltaic și fermă de păsări, pe același teren. Gâinile, protejate de panourile solare! Ploi și rafale de vânt de până la 80 km/h. Județele sub alertă ANM până sâmbătă seara Agrinvest – drept la replică: ”Respingem ferm sugestiile potrivit cărora societatea noastră ar acționa abuziv sau în afara cadrului contractual” Cadastru gratuit 2026. Ce se întâmplă dacă suprafața din acte diferă de cea din teren Surse: Florin Barbu demisionează din funcția de ministru al Agriculturii pentru a forța schimbarea lui Ilie Bolojan

    Ultimele știri

    Primul mesaj al ministrului propus, Tánczos Barna, despre subvențiile fermierilor! Ilie Bolojan, anunț oficial: Vicepremierul Tánczos Barna, ministru interimar la Agricultură Fermierii vor putea angaja mai ușor lucrători străini. OUG aprobată astăzi de Guvern! Florin Barbu după ce a demisionat de la șefia MADR: ”Voi susține o conferință de presă la minister” Surse guvernamentale: Tanczos Barna – ministru interimar al Agriculturii!