• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • USAMVB „Regele Mihai I al României”, Timişoara: Numărul studenţilor de la Agricultură a crescut cu 40%

    agrointeligenta.ro

    Interesul tinerilor pentru a deveni ingineri agronomi şi a lucra în agricultură în zona de vest a ţării devine tot mai mare.

    Conform prof. univ. dr. Paul Pârşan, rectorul Universităţii de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară a Banatului (USAMVB) Timişoara, numărul studenţilor de la specializarea Agricultură care vor să ajungă ingineri agronomi a crescut cu 40%, în 2013, faţă de 2012.

    Numărul acestora a ajuns la 100.

    „Vreau să spun că este greşită percepţia existentă că tinerii de astăzi au ostilitate faţă de agricultură şi munca pământului. Agricultura a fost şi va rămâne o preocupare de bază a oamenilor din această parte de ţară. În ultimii ani, putem vorbi de un trend de creştere pentru meseriile care au aplicativitate directă şi care produc bunuri agroalimentare şi bunăstare pentru cei care le practică, dar şi pentru comunitate”, a declarat rectorul Pârşan.

    Sursa: Ziua de Vest


    Te-ar mai putea interesa

    Fermierii cer derogări pentru transportul cerealelor: „În campanie, șoferii nu lucrează ca în transportul de marfă” Dosar DNA în apicultură: Fonduri pentru tineri fermieri, obținute cu acte false Pentru ce a luat amendă 5.000 de lei un tânăr de 21 de ani ce conducea tractorul pe un drum public Canalul Siret–Bărăgan intră în execuție. Contract de 330 milioane de euro pentru primul tronson Strugurii cultivați în solar, o cultură de viitor. Ion Păunel: „În România sunt deja 15-20 de hectare”

    Ultimele știri

    Ce trebuie să știe fermierii despre viitoarea recoltă de porumb: tendințe de preț Vești despre prețul grâului: Cotații mai bune în portul Constanța, Rusia crește exportul, cererea Egiptului scade Piața cerealelor, la zi. Raportul USDA pe iulie – România: 11 milioane de tone de grâu; 3,52 milioane de tone de rapiță Ploi torențiale, rafale de 70 km/h și grindină. România, sub trei avertizări meteo consecutive Cireșe bio gratis pentru cei își culeg singuri fructele. Un pomicultor a lansat o ofertă inedită: „Cât culegeți, împărțim frățește!”