• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Un fermier a plătit 1,6 milioane de lei pentru o suprafață de 34 de hectare!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Tranzacție importantă într-un an marcat de secetă extremă! Un fermier în vârstă de 70 de ani a reușit să încheie tranzacția anului pentru zona Moldovei. Ieșeanul a cumpărat recent o suprafaţă de teren agricol de 34 de hectare, situată în extravilanul localităţii Plugari, foarte aproape de graniţa cu Republica Moldova, la preţul de vânzare de 1,6 milioane de lei.

    Fermierul este cunoscut printre agricultorii ieșeni iar prin cea mai recentă achiziție pe care a făcut-o și-a mărit exploatația agricolă pe care o administrează la 2.500 de hectare. Conform www.bzi.ro, fermierul ieșean cultivă grâu, porumb sau floarea-soarelui, are 100 de hectare cu livezi și o fermă cu aproximativ 800 de ovine. Potrivit fermierului, tranzacția a fost efectuată în plină pandemie și în cel mai secetos an agricol pentru că atunci a fost de acord vânzătorul să cedeze terenul.

    Acesta mai spune că a arenda terenul în urmă cu 2 ani și pentru că era o suprafață compactă a vrut să o și cumpere. ”Este o suprafață compactă, nu sunt probleme cu moștenitorii, a fost destul de ușor de achiziționat. Prețul este unul mare pentru această zonă dar cum aveam nevoie de o suprafață compactă, am decis să cumpăr acum. Noi am ajuns la 2.500 ha de teren agricol în prezent”, a mai spus fermierul.

    Deși este un an greu, fermierul a vrut să își crească suprafața

    Fermierul ieșean spune că anul acesta este unul atipic, care nu se regăsește în perioada trecută agricolă pe care a parcurs-o din anii 70 de când practică meserie de fermieri. ” E tare greu. La floarea-soarelui am văzut acum că va fi o producție mică. Eu am redus suprafața cu livezi de la 150 la 100 ha pentru că nu mai cui vinde producția. Am depus cererea pentru depăgubiri dar o să luăm numai 80 la sută din 900 de lei. Prea puțin”, a spus fermierul.

    Până în prezent, în primele opt luni din 2020, au tranzacţionate pese 280 de hectare, ce au o valoare totală de peste 10 milioane de lei.

    Conform www.zf.ro, anul trecut, ministerul de resort a avizat tranzacţio­narea a 1.400 de hectare de teren arabil, în valoare de 8,5 milioane de euro, iar aproape jumătate din suprafaţa scoasă la vânzare de români a ajuns în mâinile străinilor. Preţul terenului la un nivel scăzut îi determină pe investitori să parieze pe România.


    Te-ar mai putea interesa

    Festivalul Cireșelor și Căpșunilor – un succes. Fermierii din AFF au adus fructe proaspete în Capitală! AgroReclamații. ”Împărțeala” unei primării pentru pășunea comunală îi face pe ciobani să se taie cu cuțitele pe câmp Șeful APIA: Fermierii care mai au de încasat subvenții pe hectar și animale! Situația APIA pe județe: Suceava – cel mai mare număr de fermieri, Timiș – record la suprafață Ministerul Agriculturii trimite corpul de control peste comercianții care susțin că vând legume românești

    Ultimele știri

    Exclusiv: Exportul de ovine din România a fist blocat! Decizia, luată de un oficial din Spania, țară care va prelua contractele oierilor români Cisterne cu lapte, blocate la granița cu Bulgaria după ce au fost găsite aflatoxine în laptele importat E oficial: buget pentru compensarea fermierilor afectați de scumpiri și avans mai mare la subvenția APIA Șeful ANSVSA – apel către oieri: Opriți imediat comerțul clandestin de ovine și caprine! Riscăm blocarea totală a exporturilor! Peste 85% dintre companiile agricole vor acces la date despre piață, consum și inputuri – sondaj AGXecutive