• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Florin Cîțu: De la agricultură vine cel mai mare risc de recesiune tehnică!

    Roxana Dobre -

    Ministrul Finanţelor, Florin Cîţu,a declarat, marţi, 8 septembrie la Iaşi, că în trimestrul trei riscul cel mare privind evoluţia economiei vine din partea agriculturii, dar că îşi menţine opinia că România va evita recesiunea economică.

    ”În trimestrul trei, cel mai mare risc vine de la agricultură. Dacă ne uităm la consum, la investiţii, toate sunt peste aşteptări. La agricultură există riscul cel mai mare. Îmi menţin în continuare opinia că în acest an vom evita recesiunea tehnică, ceea ce înseamnă că nu vom avea două trimestre consecutive negative. Dar vom vedea ce se întâmplă cu agricultura. Aici este un mare semn de întrebare”, a spus la Iaşi, într-o conferinţă de presă, ministrul Finanţelor, Florin Cîţu, www.stiripesurse.ro.

    El susţine că în trimestrul trei, din semnalele pe care le are, va fi o creştere economică la limită. ”Va fi la limită, pe plus”, a precizat Florin Cîţu. ”Toate estimările, nu doar ale Comisiei Naţionale de Strategie şi Prognoză, dar FMI, Comisia Europeană, instituţiile internaţionale arată clar că economia României va fi pe creştere anul viitor, similar cu căderea de anul acesta. Vom încerca să anulăm şi să fim pe plus după doi ani de zile sau în cel mai rău caz pe zero după doi ani de zile”, a mai spus ministrul Florin Cîţu.

    În plus, ministrul de resort a dat asigurări că anul viitor România va recupera în întregime căderea economică din acest an, afirmând că nu vor fi majorate taxele.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    După Mercosur, fermierii vor fi loviți de acordul cu Australia. Cote uriașe la importurile de carne Creșterea pragului de suprafață pentru subvențiile APIA. Sebastian Cernic: ”Banii să meagă către fermierii care fac valoare adăugată” Apele Române – replică dată lui Gigi Nețoiu: Ferma funcționa fără acte de reglementare, cu risc de inundații George Simion, AUR, anunț în premieră: ”Vrem Ministerul Agriculturii” O nouă subvenție de la APIA a fost anunțată de Comisia Europeană

    Ultimele știri

    Subvenții APIA 2026. Data la care începe depunerea cererilor a fost publicată în Monitorul Oficial Bulgaria a început să importe floarea-soarelui din Argentina, la un preț mai mic. Urmează România? Fermierii se luptă cu băltirile. Matei Titianu, LAPAR: 80% din totalul de ploi pe un an a venit în șase luni Cercetătorii din Buzău: Cei care vând semințe străine au salariu 5.000 lei, cercetătorilor cu doctorat li s-a tăiat venitul la 3.593 de lei Cum va fi vremea în luna martie. Graficul temperaturilor și ploilor în prima lună de primăvară