• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • MINIMIS APICULTURĂ 2020. Marian Irinei, MADR: S-au emis ordinele de plată! De mâine, DAJ pot vira banii!

    agrointeligenta.ro -

    Direcțiile Agricole Județene (DAJ) pot începe de mâine, marți – 22 septembrie, plata ajutorului de minimis către apicultori. Marian Irinei, consilier al ministrului Agriculturii Adrian Oros, a anunțat crescătorii de albine că încă de vineri au fost emise ordine de plată către DAJ, astfel încât sumele să fie mai departe virate către beneficiari.

    Iată, integral, mesajul publicat pe Facebook de Marian Irinei, pe profilul său de apicultor:

    ”Dragi colegi apicultori,

    pentru o bună comunicare, pentru transparență, pentru operativitate, doresc să vă informez că vineri, 18.09.2020 (iată, la 2 zile de la expirarea termenului de depunere a dosarelor), au fost emise ordinele de plată către Direcțiile Agricole Județene, sumele fiind evidențiate în extrasele de cont ale acestor instituții astăzi, 21.09.2020.

    Așadar, Direcțiile Agricole Județene pot efectua începând de mâine plățile către beneficiarii acestei scheme de ajutor.

    Folosesc acest prilej pentru a le mulțumi tuturor celor implicați: conducerea MADR, functionari din cadrul directiilor agricole județene și nu în ultimul rând, apicultorilor care s-au solidarizat, s-au anunțat între ei și au depus dosarele pentru acest ajutor de stat, într-un număr record!

    Deși au existat voci care susțineau că nu sunt bani, că vom întârzia cu plățile și că apicultorii nu vor primi acest ajutor în acest an, am insistat ca acești bani să ajungă cât mai repede la apicultori și iată că insistențele noastre nu au fost în zadar.

    Știu că suma acordată nu este foarte mare, știu că nu acoperă în totalitate pierderile pe care le-am suferit cu toții ca urmare a fenomenelor meteorologice nefavorabile din acest an extrem de dificil, cu secetă, cu ploi, grindină, dar vreau să știți că MADR s-a gândit și la voi.

    Doamne ajută, pentru anul viitor, să avem un an mai bun! Să fiți sănătoși!”.

    Vă reamintim că ultima zi pentru depunerea cererilor la ajutorul de minimis a fost 15 septembrie, apicultorii urmând să beneficieze de un ajutor de 25 de lei pe familia de albine.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Șrotul de rapiță, la mare căutare. Sute de mii de tone cumpărate de chinezi Adrian Dumitrică, fermier: Primăria nu-mi înregistrează contractele de arendă pentru că proprietarii figurează cu datorii la impozite Primarul din Plătăreşti – drept la replică: ”Niciun arendaș nu a fost privat de emiterea adeverințelor pentru subvenții” Dosar penal pentru o firmă care a depozitat 144 de tone de îngrășăminte pe câmp ”Posibil să apelez și la credite”. Primele estimări ale lui Dimitrie Muscă pentru producțiile din acest an

    Ultimele știri

    Fermierii din Ucraina cer UE o subvenție de 160 de euro pe cap de vacă Fermier amendat cu 6.000 de lei pentru că vindea animale la negru Adeverință APIA doar pentru fermierii fără datorii la bugetul local? Ministrul Barbu – apel către primari! Ministrul Barbu apără programul Tomata. Replică dură dată lui Mihai Jurca: ”Are mai mult bulion în cap decât ce ar trebui să aibă” Guvernul României anunță, oficial, cumpărarea portului Giurgiulești din Republica Moldova