• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Noi subvenții de tip sprijin cuplat, cerute de România la Bruxelles!

    Ramona Dascălu -

    Două noi subvenții de tip sprijin cuplat, cerute de România la Bruxelles! Guvernul României, prin vocea ministrului Agriculturii, Adrian Oros, a cerut astăzi, 21 septembrie, la Consiliul de Ministri de resort, ca pe lista de sprijin cuplat să fie incluse și producțiile de carne de porc și de carne de vită.

    ”Sprijinul cuplat pentru venit, România susține o alocare de cel puțin 15%. Solicităm ca în lista produselor eligibile pentru plăți cuplate să fie introduse și carnea de pasăre și porc”, a spus ministrul Adrian Oros în cadrul dezbaterilor din Consiliul Agrifish.

    Citiți mai multe pe acest subiect pe FortaPAC.agrointel.ro


    Te-ar mai putea interesa

    Situație fără precedent în oierit. Nicolae Cioranu: Centrele de colectare sunt goale, cumpără animale doar când au contracte De ce se usucă pomii după plantare. Cauze, sfaturi Nicolae Cioranu, Asociația Păstorul Crișana: Nu ne explicăm de ce s-a prelungit interdicția la exportul de animale vii în UE

    Ultimele știri

    Avans APIA 2025. Fermele care primesc 112 euro pe cap de animal Florin Barbu, mesaj ferm transmis comisarului Hansen: Agricultura are nevoie de un buget „suficient și corespunzător” Se așteaptă scumpiri mari la îngrășăminte în 2026. Prețurile, suportate de fermieri