• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Tractor furat din Belgia, confiscat de vameși când se încerca introducerea lui ilegal în țară!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Poliţiştii de frontieră din Punctul de Trecere a Frontierei Albiţa informează că au descoperit la controlul de frontieră şi indisponibilizat pentru continuarea cercetărilor un utilaj marca New Holland, fabricat în 2012, care figurează în bazele de date ca fiind furat din Belgia.

    ”În ziua de 21 septembrie, în jurul orei 18.00, în Punctul de Trecere a Frontierei Albiţa – Inspectoratul Teritorial de Poliție de Frontieră Iași, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control necesare trecerii frontierei, cetățeanul român P.S., în vârstă de 43 de ani, care transporta cu ajutorul unei platforme un utilaj marca New Holland, fabricat în 2012. Existând suspiciuni cu privire la situaţia juridică a utilajului transportat, colegii noștri au efectuat verificări suplimentare, ocazie cu care au constatat că acesta figurează în bazele de date ca fiind bun căutat pentru confiscare, semnalare introdusă de autoritățile din Belgia la data de 17.03.2020”, informează polițiștii.

    Potrivit acestora, cu privire la aspectele constatate, bărbatul a declarat că nu are calitatea de proprietar, el doar asigurând transportul utilajului. Acesta a mai adăugat că nu are cunoștință despre faptul că acesta este furat sau implicat în vreun litigiu.

    Poliţiştii de frontieră efectuează cercetări în cauză pentru săvârşirea infracţiunii de furt, iar utilajul, în valoare de 70.000 de lei, a fost indisponibilizat în vederea continuării cercetărilor.

    Te-ar mai putea interesa

    Vis împlinit cu sprijinul comunității: două văcuțe Mini Highland au schimbat viața unei familii de corporatiști MADR susține că nu știa despre legea care introduce închisoarea pentru folosirea apei din puțuri sau râuri Producție dublă la ceapă cu tehnologie sud-coreeană. Recolte de peste 90 de tone la hectar ANM anunță două zile cu furtuni și vijelii. Cod galben pentru mai multe județe din țară Avans APIA 2026. Prima tranșă din subvenții – mai devreme, plată mai mare pe hectar!

    Ultimele știri

    Schimbare fulger la Agricultură în R. Moldova: după demisia ministrului, fermierii vin cu propria propunere! Fermierii, azi la MADR! Au cerut plata urgentă a subvențiilor restante și ajutorul de 68 euro/vacă! Contract-cadru între fermieri și procesatori! Producătorii vor ca modificările de preț să fie anunțate din timp DNA confirmă trimiterea în judecată a șefilor APIA și ANF. Adrian Pintea și Romeo Șoldea, suspendați din funcție Prețurile cerealelor cresc și în România. Grâul a ajuns la 225 euro/tonă în Portul Constanța