• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Republica Moldova: TVA 0% pentru importul de tehnică agricolă

    agrointeligenta.ro -

    Agricultorii moldoveni care vor importa tractoare agricole, în funcție de model, vor fi scutiți de TVA. Măsura a fost luată în cadrul ședinței de astăzi a cabinetului de miniștri din Republica Moldova pentru a dezvolta și moderniza sectorul agricol,  a anunțat serviciul de presă al Guvernului.

    „Ne străduim să eliminăm discrepanța care există pe piață. Fermierii mici importă tractoare cu aplicarea TVA-ului, iar tehnica adusă prin diverse proiecte nu este supusă acestei taxe. Acum, însă, fermierii vor fi la același nivel cu producătorii mari pentru a dezvolta acest sector”, a declarat ministrul Finanțelor de la Chișinău, Anatol Arapu.

    TVA de 8% pentru producția agricolă

    În hotărârea de guvern se mai menționează că a fost reintrodusă cota TVA de 8% în schimbul celei standard de 20% pentru producția agricolă primară și zahărul din sfeclă.

    O altă modificare prevede prelungirea termenului de plată a taxei pe valoare adăugată și a taxei vamale în limita de 180 de zile din momentul importului de materie primă, accesorii, ambalaje primare și articolele de completare utilizate la fabricarea în exclusivitate a mărfurilor destinate exportului.

    De asemenea, valoarea neimpozabilă a mărfurilor importate s-a majorat cu 100 de euro, de la 200 la 300 de euro.

    Sursa: agrobiznes.ro



     



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Agrostrategia unei ferme cu mai puțin de 200 de hectare: ”Plătim ratele în avans, nu ne cumpărăm combină” Un taur din rasa Aberdeen Angus a fost vândut la o licitație cu aproape 150.000 de euro Fermierii ne confirmă: a început intre în conturi subvenția pe pârloagă. ”APIA s-a ținut de cuvânt” Șefa APIA – anunț pentru fermierii care așteaptă PD-28, subvenția pe pârloagă: „Luni, banii în conturi” Nicolae Cioranu a fost reales în funcția de președinte al Federației Romovis

    Ultimele știri

    Ministrul Agriculturii a descoperit puiul românesc, ”zburat” cu offshore prin Cipru ca să aibă ”intrare” în supermarket Turcia a blocat exportul de îngrășăminte către România! Surse: Prețurile vor exploda din nou! Premierul Ilie Bolojan: Dacă preţul la motorină va creşte alarmant, vom lua măsurile pe care le avem la dispoziţie Fondatorul Agricover anunță că nu preia terenurile grupului Axios și că nu e interesat de dezvoltarea unor ferme proprii Vremea se schimbă radical. Anunțul meteorologilor pentru toate regiunile