• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • OUG privind starea de calamitate a intrat pe listă suplimentară la ședința de Guvern!

    agrointeligenta.ro

    Ordonanța ”calamităților” – cum a mai fost numit proiectul de Ordonanță de Urgență pentru declararea stării de calamitate la nivel județean, a intrat în ședința de Guvern de astăzi, joi – 24 septembrie, pe lista suplimentară de acte normative. George Scarlat, secretar de stat în Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, a vorbit despre starea de calamitate în cadrul ședinței de Guvern.

    ”Permiteți-mi, în primă lectură, să suplimentăm lista cu proiect de Ordonanță de Urgență privind declararea stării de calamitate de către Comitetele Județene pentru Situații de Urgență pentru fenomenul de secetă pedologică”, a spus George Scarlat, secretar de stat la Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, în ședința de Guvern.

    ”De acord”, a fost răspunsul dat de premierul Ludovic Orban.

    Vă reamintim că proiectul de OUG, în forma publicată de MADR spre dezbatere publică, a nemulțumit deopotrivă fermieri, traderi și furnizori de inputuri. Astfel, dacă agricultorii spun că actul normativ este tardiv și nu îi mai ajută cu nimic întrucât nu se aplică retroactiv, traderii au transmis că amestecul autorităților în contractele private pune în pericol producția agricolă din umătorii ani, în timp ce fermieri care sunt și furnizori de inputuri și distribuitori au declarat că măsurile propuse sunt populiste, discriminatorii și că nu țin cont de întregul lanț comercial.

    Te-ar mai putea interesa

    Șeful ANSVSA, mesaj pentru oierii care pregătesc protestul din 15 septembrie: „Vreau să nu mai vândă animale fără certificat” Prințul-fermier: Un membru al Casei Regale din Anglia face agricultură la nivel profesionist Presa de la Kiev: Cerealele din Ucraina NU au prioritate în portul Constanța. Unele terminale primesc mai întâi marfa românească 51 de vaci, împușcate direct pe pășune. Fermierii cer urgent o anchetă După 30 de zile de carantină, s-au ridicat restricțiile pentru ovine. Documentul obligatoriu pentru circulația animalelor

    Ultimele știri

    Piața cerealelor, la zi. Prețul grâul DAP Constanța a urcat la 226 euro/t. Turcia – interesată de marfa românească Alertă ANM! Cod galben de ploi torențiale, vijelii și grindină. Zonele afectate miercuri și joi Alertă în Brăila: un nou focar de variolă ovină. „Au început să le moară animalele!” Fermierii care au cerut subvenții de la APIA – verificați cu dronele! DNA: Cristina Trăilă, urmărită penal. Miza: schimbarea șefului DSVSA Vaslui și despăgubiri de 3 milioane de euro