• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Alertă meteo de furtuni, vijelii și grindină! Avertizarea ANM, valabilă până duminică!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis vineri, 25 septembrie, o avertizare Cod portocaliu de ploi şi vânt puternic în zone din 30 de judeţe, respectiv un Cod galben de instabilitate atmosferică accentuată ce vizează 17 judeţe, până duminică dimineaţa.

    Conform prognozei de specialitate, în intervalul 26 septembrie, ora 9:00 – 27 septembrie, ora 3:00, pe fondul avertizării Cod portocaliu de vreme rea, în zona de munte, precum şi în Maramureş, Transilvania şi local în Oltenia, Muntenia şi Moldova, va ploua abundent şi vor fi intervale în care se vor semnala manifestări de instabilitate atmosferică accentuată (vijelii puternice, grindină şi frecvente descărcări electrice). Cantităţile de apă vor depăşi 50 – 60 l/mp şi, izolat, 70 – 90 l/mp.

    Totodată, în intervalul 25 septembrie, ora 23:00 – 27 septembrie, ora 6:00, va fi în vigoare o avertizare Cod galben, timp în care va ploua în toate regiunile, iar cantităţile de apă vor depăşi 25 – 35 l/mp.

    Instabilitatea atmosferică va fi temporar accentuată, în cursul nopţii de vineri spre sâmbătă în regiunile vestice, sâmbătă în nord-vest, centru, sud şi la munte, iar seara şi în prima parte a nopţii de sâmbătă spre duminică, în jumătatea de est a ţării. De asemenea, se vor semnala averse cu caracter torenţial, descărcări electrice, vijelii şi grindină.

    Vântul se va intensifica treptat în toată ţara, cu viteze la rafală în general de 45 – 60 km/h, iar în zona montană înaltă de peste 100 – 110 km/h. În Moldova, Muntenia şi Dobrogea, începând din după-amiaza zilei de sâmbătă, vor fi rafale de 60 – 80 km/h.

    Meteorologii precizează că vremea se va răci, sâmbătă mai ales în jumătatea de vest a ţării, iar duminică şi în rest.


    Te-ar mai putea interesa

    Fermier: ”Am plătit 12.000 de euro pe un hectar de teren în extravilan, fără drum sau irigații” Subvenția care crește de la 200 de euro la 800 de euro pe hectar! Ciorile fac din nou prăpăd și scot din pâmânt porumbul abia răsărit. ”Sunt monumente ale naturii” Fostul vicepremier Gabriel Oprea a investit cinci milioane de euro într-o cunoscută fermă de Angus S-a aprobat! Ajutoare de 50.000 euro pentru fermierii afectați de scumpirile la motorină și îngrășăminte

    Ultimele știri

    Guvernul a aprobat subvenția de 1.500 de euro pentru micii fermieri Apelul Agrointeligența a avut efect! Guvernul a aprobat plata subvenției pentru fermierii care irigă ANTZ bovine – 69,65 euro/vacă, ANTZ lapte – 38,86 euro/tonă. APIA – start plați astăzi! Subvenția ANT teren arabil – 7,99 euro/hectar. APIA a început oficial plățile Prognoza meteo pentru luna mai. Graficul ploilor în ultima lună de primăvară