• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Mihai Anghel investeşte 8,5 milioane de euro în două silozuri: Fiecare ”monstru metalic” va avea capacitatea de 60.000 de tone

    agrointeligenta.ro -

    Anul agricol foarte bun se încheie cu investiţii pe măsură pentru Cerealcom Dolj, companie deţinută de Mihai Anghel. Antreprenorul a anunţat construirea a două noi silozuri în localităţile Segarcea şi Portăreşti, în apropierea fermelor de 25.000 de hectare lucrate de grupul din Dolj.

    Investiţia totală se va ridica la 8,5 milioane de euro, potrivit calculelor realizate de Ziarul Financiar. ”Este un proiect nou. În apropierea fermelor de la Segarcea şi Portăreşti aveam silozuri de capacitate mai mică. Este vorba despre o optimizare a costurilor logistice”, a declarat Mihai Anghel pentru publicaţia financiară.

    Cele două noi investiţii au, fiecare, o capacitate de 60.000 de tone şi vor reprezenta cele mai mari silozuri deţinute de Cerealcom Dolj. Ele vor aduce o majorare a capacităţii de stocare de 50%, ajungându-se la 370.000 de tone. Compania mai deţine şimagazii orizontale ce pot depozita 150.000 de tone de cereale. Pe lângă înmagazinare propriei recolte ce ajunge, anual, la 120.000-130.000 de euro, Anghel acţionează şi ca integrator regional, preluând şi reolctele altor fermieri.

    Pentru construcţia celor două noi silozuri, Mihai Anghel s-a orientat către un sistem de celule metalice care pot funcţiona între 30 şi 40 de ani. Astfel de silozuri cu capacitate mare sunt recomandate pentru unităţile care doresc spaţiu de stocare şi  nu au rulaj mare, aşa cum sunt cele din zonele de tranzit de pe Dunăre.

    Foto: brockgrain.com


    Te-ar mai putea interesa

    Cel mai mare producător de carne de porc din România și-a deschis primul magazin propriu Cât costă carnea de miel în UE, în apropierea Paștelui. Prețuri duble în România față de acum doi ani Un tânăr întors din străinătate și-a făcut fermă și vinde ouăle de țară la automat, cu 1 leu bucata

    Ultimele știri

    Febra aftoasă a apărut la o fermă ce luase toate măsurile de biosecuritate. Angajații se mutaseră la fermă pentru a nu aduce virusul Combaterea în preemergență și în postemergență timpurie a buruienilor din culturile de porumb și floarea soarelui – două soluții foarte eficiente oferite de FMC Fermierii au de unde alege. Agrii recomandă mai multe fungicide contra septoriozei la grâu