• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • ANAF, cu ochii pe tranzacțiile cu cereale! Dosar penal pentru o evaziune de 100.000 de lei!

    agrointeligenta.ro

    Autoritățile sunt cu ochii pe cei care fac tranzacții cu cereale care apoi sunt evidențiate în mod suspect în actele contabile ale societăților comerciale. Un caz concret a fost semnalat în județul Argeș, unde administratorul unei companii ar putea ajunge în instanţă pentru evaziune fiscală. Prejudiciul creat depășește 100.000 de lei.

    Poliţiştii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalitatii Economice Argeş au finalizat marţi cercetările într-un dosar penal întocmit sub aspectul săvârşirii infracţiunii de evaziune fiscală în formă continuată.

    ”Din cercetări s-a stabilit că în perioada 2012-2013, un bărbat de 41 de ani, din Slobozia, în calitate de administrator al unei societăţi comerciale, ar fi evidenţiat în actele contabile cheltuieli care nu ar fi avut la bază operaţiuni reale, constând în achiziţia de cereale, sustrăgându-se, astfel, de la plata obligaţiilor fiscale şi cauzând un prejudiciu în valoare de peste 100.000 de lei”, precizează IPJ Argeş, citat de adevarul.ro.

    În vederea recuperării prejudiciului, s-a instituit măsura sechestrului asigurator asupra tuturor bunurilor mobile şi imobile deţinute de cel în cauză. Dosarul a fost înaintat Parchetului de pe lângă Tribunalul Argeş cu propunere de trimitere în judecată.

    Te-ar mai putea interesa

    Fermierul Dacian Sabău a recoltat 7.500 kg/ha la grâu, fără un gram de fosfor aplicat. Ce produs a făcut diferența? Primar-fermier cu 600 de hectare: a încasat despăgubiri de secetă, apoi a vândut porumbul recoltat! Fermierul Cosmin Micu renunță la floarea-soarelui: „E mai ușor să fac 4 t/ha la rapiță decât 3 t/ha la floare” Primele terenuri care pierd subvențiile APIA din acest an! Fermierii își fac propria fabrică de murături pentru a nu mai arunca legumele nevândute

    Ultimele știri

    Piața cerealelor, la zi. Prețul grâului DAP Constanța – de referință. Săptămână încheiată la 211 euro/tonă Seceta devastează porumbul din Franța și Germania: România și Bulgaria, singurele excepții pozitive din UE Noul îngrășământ SEEFCO: doză mai mică la hectar, aceeași cantitate de fosfor pentru culturi Plan comun România-Ucraina pentru creșterea capacității de tranzit a cerealelor ucrainene Forumul de la Neptun: Marile organizații profesionale ale României se reunesc pentru un apel comun către clasa politică!