• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • FĂRĂ PRECEDENT! Campania de cereri pentru Măsura 21 – SUSPENDATĂ TEMPORAR!

    agrointeligenta.ro

    Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează potențialii beneficiari ai Măsurii 21 « Sprijin temporar cu caracter excepțional acordat fermierilor și IMM-urilor care au fost afectați în mod deosebit de criza Covid-19«, că doar în data de 2 octombrie 2020, va SUSPENDA TEMPORAR activitatea de primire a cererilor.

    ”Modificările/completarile aduse Măsurii 21 de către Mininsterul Agriculturii și Dezvoltării Rurale prin Autoritatea de Management pentru Programul Naţional de Dezvoltare Rurală – PNDR pentru sectorul legume- fructi și cartofi sunt:

    Completarea codurilor de cultură pentru Legume cultivate în câmp, fructe și cartofi eligibile și cu următoarele coduri aferente industrializarii respectiv:

    Adaptare condiții specifice dupa structura exploatatiilor:

    Pentru beneficia de sprijin temporar cu caracter excepțional în sectorul legume-fructe cultivate în spații protejate (sere și solarii):
    -solicitantul trebuie să exploataze un teren agricol cu o suprafață de cel puțin 0,30 ha, în conformitate cu datele înscrise în cererea unică de plată 2020;
    -suprafața cultivată cu legume-fructe de minimum 0,10 ha;
    -suprafața parcelei pentru legume de minimum 0,03 ha;
    -suprafața parcelei pentru fructe de minimum 0,10 ha.

    Pentru beneficia de sprijin temporar cu caracter excepțional în sectorul legume-fructe și cartofi cultivate în câmp:
    -solicitantul trebuie să exploataze un teren agricol cu o suprafață de cel putin 1 ha, în conformitate cu datele înscrise în cererea unică de plată 2020;
    -suprafața cultivată cu legume-fructe și cartofi de minimum 0,30 ha;
    -suprafața parcelei pentru legume și cartofi de minimum 0,30 ha;
    -suprafața parcelei pentru fructe de minimum 0,10 ha.

    Măsurile de modificare /adaptare se impun și vin în sprijinul fermierilor fiind incluse culturile destinate industrializarii, practic culturile eligibile pentru sprijinul cuplat.

    Totodată, reglementarea privind suprafețele cultivate în spații protejate din sectorul legume fructe și cartofi, creează posibilitatea fermierilor mici să beneficieze de sprijinul temporar cu caracter excepțional reglementat prin Măsura 21”, se arată într-un comunicat de presă remis Agrointeligența – AGROINTEL.RO.


    Te-ar mai putea interesa

    Pentru ce a luat amendă 5.000 de lei un tânăr de 21 de ani ce conducea tractorul pe un drum public Furtuna a frânt porumbul și floarea-soarelui în ferma lui Matei Titianu: ”Culturile erau irigate, în stadiu avansat de vegetație” Cât plătesc fermierii din Ucraina pentru un litru de motorină Grâul românesc de panificație – producție bună, preț mic. Daniel Radu, fermier: „Este un preț umilitor” Producție mare la grâu, în ”polul secetei”: 9,4 tone/ha într-o fermă cunoscută

    Ultimele știri

    Piața cerealelor, la zi. Grâu de panificație sau grâu furajer? Răspunsul face 10 euro/t diferență în Portul Constanța Ce le-a transmis ministrul Tanczos Barna viticultorilor care au cerut repornirea sistemului antigrindină Schimbări importante pentru crescătorii de animale: Comisia Europeană vine cu prima Strategie pentru zootehnie Subvenții APIA 2026. E oficial: Avans mai mare din plata pe hectar și banii mai devreme în conturi! Dosar DNA în apicultură: Fonduri pentru tineri fermieri, obținute cu acte false