• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • PLĂȚI APIA 2020! Adrian Oros: 800.000 de fermieri – la plata avansului din 16 octombrie!

    Ionel Văduva -

    Ministrul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Adrian Oros, a anunțat oficial începerea plăților pentru avansul de la Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură! În ședința de Guvern din această seară, Oros a avut un dialog cu premierul Orban despre sumele care urmează să între în conturile fermierilor români începând din 16 octombrie.

    Iată, integral, dialogul Ludovic Orban – Adrian Oros despre avansul APIA:

    Ministrul Agriculturii: Da. Au intrat de săptămâna trecută. Astăzi, printr-o Hotărâre de Guvern, vom aproba și cuantumul plăților directe de suprafață și a plafonului pentru sprijinul cuplat zootehnic la speciile ovine și caprine. Practic, începând din 16 octombrie 2020, APIA poate acorda și va acorda plăți în avans în cadrul schemelor de plăți directe din sectorul vegetal și zootehnic într-un procent de maximum 70%.

    Premier: În ce procent facem plata? Ce este aceea maximum 70%?

    Ministrul Agriculturii: 70% din suma finală. Putem să le plătim la avans. Este vorba de un miliard de euro, bani care vor fi rambursați în începutul lunii ianuarie de către Comisie. Cuantumurile pentru plățile directe în sectorul vegetal sunt următoarele: schema de plată unică pe suprafață – 98,7 euro pe hectar, plata redistributivă pentru fermele mici și mijlocii – 5 euro pe hectar (între 1 și 5 hectare) și 48 de euro (între 5 și 30 de hectare), plata pentru înverzire – 57,8 euro pe hectar și plata pentru tinerii fermieri – 36,6 euro pe hectar.

    De asemenea, plafonul aferent plăților directe pentru schema de sprijin cuplat, pentru speciile ovine și caprine, este de 71 milioane euro, iar cuantumul unitar este de 17,9 euro pe cap de animale.

    De aceste forme de sprijin vor beneficia peste 800.000 de fermieri.


    Te-ar mai putea interesa

    Autoritățile îndeamnă fermierii să nu cultive semințele primite gratuit, prin colete dubioase din China Grant de 30.000 euro/proiect pentru tinerii care pornesc o afacere nouă. Cererile, din 15 septembrie Când se culcă găinile. Ora de culcare la găini în funcție de anotimp

    Ultimele știri

    Ce prevede raportul adoptat de Parlamentul European despre subvențiile fermierilor Producția de carne românească de porc a crescut cu 13% în primul semestru. Prețurile, mai mici Liliana Piron, LAPAR: Fondurile europene pentru investiții în ferme – cu jaloane, ca la PNRR!