• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Legea camerelor agricole a fost adoptată de Parlament!

    agrointeligenta.ro

    Vot istoric astăzi, marți – 6 octombrie, în Camera Deputaților, for decizional pe chestiuni ce țin de legislația agricolă. Președintele Comisiei pentru Agricultură, deputatul Alexandru Stănescu a anunțat că parlamentarii au dat vot pozitiv Legii camerelor agricole prin care se va asigura reprezentarea la nivel național a tuturor fermierilor din România.

    ”Astăzi plenul Camerei Deputaților a acordat un vot pozitiv Proiectului de Lege privind camerele pentru agricultură, industrie alimentară, piscicultură, silvicultură şi dezvoltare rurală (PL-x 183/2020), al cărui inițiator sunt.

    Doresc să le mulțumesc pe această cale celor 246 colegi parlamentari care au votat acest proiect, atât de necesar dezvoltării și profesionalizării agriculturii românești.

    Prin prezentul proiect am propus înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea camerelor pentru agricultură, industrie alimentară, piscicultură, silvicultură şi dezvoltare rurală judeţene şi a Camerei Agricole Naţionale, precum şi abrogarea Legii nr.283/2010”, arată deputatul Alexandru Stănescu, într-o postare pe pagina sa de Facebook.

    După votul din plen, Legea camerelor agricole 20202 va trebuie să fie promulgată de Președintele României și publicată în Monitorul Oficial pentru a intra în vigoare.


    Te-ar mai putea interesa

    Festivalul Cireșelor și Căpșunilor – un succes. Fermierii din AFF au adus fructe proaspete în Capitală! Subvenție nouă pentru bovine: 68 euro/cap. Ajutorul, votat în procedură de urgență! Ministerul Agriculturii trimite corpul de control peste comercianții care susțin că vând legume românești Exclusiv: Exportul de ovine din România a fist blocat! Decizia, luată de un oficial din Spania, țară care va prelua contractele oierilor români Cod galben de instabilitate atmosferică. Averse torențiale, vijelii și grindină în mai multe județe

    Ultimele știri

    Vijelii, ploi torențiale și grindină în zone agricole importante. Avertizări ANM valabile astăzi! Mirajul Chinei pe piața laptelui: 14 fabrici autorizate, niciun contract. Modelul Bulgariei, replicat în România? Negocieri de la zero pentru Ministerul Agriculturii. Adrian Veștea – desemnat să formeze noul guvern! Șeful ANSVSA: Am transmis Comisiei Europene argumentele tehnice pentru deblocarea exporturilor de ovine! Oierii din ROMOVIS cer demisia conducerii ANSVSA și intervenția premierului Bolojan și a președintelui Dan pentru deblocarea exporturilor de ovine