• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ministrul Adrian Oros: Micii fermieri cumpără inputuri agricole la prețuri mult mai mari decât marii fermieri!

    agrointeligenta.ro

    Micii fermieri cumpără inputurile agricole la un preț mult mai mare decât fermierii mari, spune ministrul agriculturii, Adrian Oros care, într-un interviu acordat postului Radio Someș, a vorbit despre soluția pe care micii producători o au atât pentru a vinde mai bine, cât și de a-și rentabiliza producția.

    ”Ei (micii fermieri – n.r.) având o putere de negociere foarte mică, nu reușesc aproape niciodată să își vândă producția toată și la niște prețuri competitive. Pe de altă parte, și când negociază procurarea unor inputuri, la fel, le cumpără la niște prețuri mult mai mari decât un producător mare. De aceea singura soluție realistă este această asociere economică, adică aceste cooperative. Noi vom finanța în continuare și vom stimula cooperativele”, a spus ministrul Adrian Oros.

    ”Vin de la o întâlnire din Rebra unde m-am întâlnit cu foarte mulți oameni, este o zonă montană, sunt producători mici, au ovine și bovine, iar laptele pe care îl produc și produsele pe care le au în gospodărie nu reușesc să le vândă la niște prețuri competitive pentru că sunt mulți, dar sunt slabi din punct de vedere al negocierii. Soluția este ca și în alte părți este asocierea, formarea unei cooperative ca împreună să proceseze laptele și să își vândă produsele”, a mai spus șeful de la MADR.


    Te-ar mai putea interesa

    Băcița Flori Mînzat are pregătiți peste 300 de miei pentru Paște: ”Păstrăm prețul de acum doi ani, nu dăm la export” Preț miei Paște 2026. Calculele oierilor pentru un kilogram de carne de miel de sărbătorile pascale Ploile aduc reduceri de cheltuieli în ferma lui Gheorghe Lămureanu Ce fertilizant să folosim la transplantare răsaduri. Soluția vine de la Agrii AgroReclamații. Fermier cu debit de 250.000 de lei, penalități de un milion de lei: ”Și dacă vindem toate utilajele, tot nu acoperim suma”

    Ultimele știri

    Ajutoare aprobate de Guvern. Plățile de 1.000 de lei se fac în două tranșe Prețul laptelui la poarta fermei. Cât primesc producătorii pe litru, înainte de Paști Ajutor pentru achiziția de junici. Primele condiții comunicate de ministrul Barbu crescătorilor de animale Zootehnia fierbe! Ciobanii sunt cu un pas mai aproape de un protest național! Criză de îngrășăminte în piață. Fermier: Am vorbit în cinci locuri și mi-au spus că nu mai au nimic pe stoc!