• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Grâul din portul Constanța – mai scump decât cel de pe Bursa de la Paris!

    agrointeligenta.ro

    Prețul grâului recoltat în 2020 este aproape de a depăși nivelul de 1.000 de lei pe tona livrată din Portul Constanța. Prețul grâului FOB Constanța pentru săptămâna 1-7 octombrie a fost de 997 de lei pe tonă, o cotație care plasează grâul autohton peste cotația maximă din această săptămâna de la Bursa Euronext de la Paris, unde grâul MATIF a atins pragul de 200 de euro pe tonă.

    Prețul grâului 2020 în prima săptămână de octombrie

    Cel mai mult primesc pe grâul recoltat în acest an fermierii din zona Moldovei, acolo unde seceta a lăsat mulți agricultori fără producții. Pe zona de est, prețul la grâu în prima săptămână de octombrie a fost de 860 de lei. În vest, în aceeași perioadă, prețul grâului a fost de 756 de lei, în timp ce pe sud, contractele s-au raportat la o medie de 797 de lei pe tona de grâu. În portul Constanța, grâul a atins prețul de 997 de lei pe tonă, echivalentul a 205 euro pe tonă.

    Prețuri locale pentru grâul de panificație, conform Bursei Române de Mărfuri, în perioada 1-7 octombrie 2020

    Prețul grâului furajer 2020: Minim în Sud, maxim în Vest

    Grâul furajer are și el căutare, astfel că în vest, se indică un preț mediu de 780 de lei, în timp ce pe est este – 798 de lei pe tonă, iar în sud 500 de lei pe tonă.

    Prețuri locale pentru grâul furajer, conform Bursei Române de Mărfuri, în perioada 1-7 octombrie 2020

    Grâul MATIF a atins pragul de 200 de euro pe tonă

    O creștere a prețurilor la grâu se semnalează și pe bursele internaționale. Grâul MATIF a atins săptămâna aceasta pragul de 200 de euro pe tonă pentru cantitățile contractate cu livrarea în decembrie. În raport cu cotațiile de acum un an, creșterea este de 13,3%. Prețul din data de 6 octombrie este cel mai mare din 8 mai și până acum. Pe 9 octombrie, grâul MATIF a închis săptămâna cu o scădere ușoară până la 199 de euro pe tonă.

    Pe Bursa de la Chicago, grâul CBOT cu livrare în decembrie a crescut și el pe 6 octombrie, ajungând la 217,79 de dolari americani pe tonă, cu 21,2% mai mult decât în urmă cu un an. Nivelul cotațiilor este a fost cel mai mare din 30 iunie 2015 și până acum. Grâul CBOT a închis săptămâna cu 218,71 dolari pe tonă.


    Te-ar mai putea interesa

    Dorin Cojocaru, APRIL: ”Am propus crearea unui brand de țară prin care toți producătorii de lactate să exporte în China” Programul Usturoiul în 2026. Condiții, acte și termene pentru subvenția de 3.000 euro/ha Vremea se răcește brusc. Județele unde vom avea ninsori și brumă până joi Subvenții APIA – iată cele 29 de plăți pe hectar și animale care intră la plata finală Surpriză neplăcută în conturile fermierilor: „Au intrat numai 75% din despăgubirile promise”

    Ultimele știri

    Președintele României a semnat demisia lui Florin Barbu și numirea lui Tanczos Barna la MADR Președintele ASAS, Florin Stănică, la evenimentul Stațiunii Dancu. Dezbatere cu cercetători și fermieri pentru performanța vacii de lapte în România Subvențiile APIA care intră la plată de săptămâna viitoare! Emil Dumitru, MADR: Subvențiile APIA se vor plăti în termenul legal, până la 30 iunie Pomicultorii răsuflă ușurați după nopțile cu temperaturi negative. Ce mai poate compromite fructele din acest an