• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Prețul porumbului în campania de recoltare: 776 lei pe tonă în portul Constanța!

    agrointeligenta.ro

    Preț porumb 2020 în campania de recoltare! Fermierii care culeg de pe câmp recolta de porumb urmăresc atât preţurile la cereale din piaţa internă, cât şi referinţele de pe piaţa externă, în special pe cele de la Bursa Euronext de la Paris. Până acum, veştile sunt bune şi de-o parte, și de alta.

    Prețul pentru porumb FOB Constanța a ajuns la 776 de lei pe tonă în săptămâna 1-7 octombrie 2020. La nivel local, prețul mediu pentru porumb este de 597 de lei în zona de vest, de 668 de lei în est și 702 pe zona de sud.

    Prețuri locale pentru porumb, conform Bursei Române de Mărfuri, în perioada 1-7 octombrie 2020

    Pe bursele internaționale, prețul porumbului este de asemenea în urcare. Prețul porumbului MATIF, cel tranzacționat pe Bursa Euronext de la Paris, cu livrare în luna noiembrie, a închis săptămâna la un nivel de 175,50 euro pe tonă. Pe Bursa de la Chicago, prețul porumbului CBOT a terminat săptămâna pe 9 octombrie, la o cotație de 152,36 de dolari pe tonă pentru cantitățile livrate în luna decembrie.


    Te-ar mai putea interesa

    Subvenția care crește de la 200 de euro la 800 de euro pe hectar! Prognoza meteo pentru luna mai. Graficul ploilor în ultima lună de primăvară Plăți APIA deblocate! Subvențiile care au apărut în Monitorul Oficial și pot intra la plată! Plăți ANT la hectar, bovine și ovine. Când intră primii bani de la APIA în conturile fermierilor APIA poate începe plata ANT! Guvernul a aprobat plafoanele pe hectar și animale!

    Ultimele știri

    Romgaz a ajuns la un acord pentru preluarea Azomureș. Anunțul premierului Bolojan! APIA: Termen urgent pentru fermierii care vor subvenții în acest an Prețurile la cereale scad, iar fermierii sunt în șoc: Noua recoltă, la prețuri foarte mici Lelior Iacob a revenit la conducerea Agenției Naționale pentru Zootehnie Rodbun participă la MoldAgro Expo 2026 și le prezintă fermierilor semințe selecționate și soluții complete recolte bogate