• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ministrul Adrian Oros: Vom face publică lista cu fermierii care au încasat ajutoare de stat!

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Listă publică cu fermierii care au încasat în acest an ajutoare de stat! Ministrul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Adrian Oros, a anunțat vineri – 16 octombrie 2020, că, dacă se încadrează în limitele legii, va face publice listele cu beneficiarii sprijinului pentru secetă acordat din bani de la bugetul de stat pentru culturile de toamnă (2019) afectate de acest fenomen.

    Șeful de la Agricultură a răspuns, astfel, întrebărilor jurnaliștilor aflați la conferința care a avut loc la sediul ministerului, care i-au pus în vedere că ar fi promis această listă cu ceva timp în urmă, însă nu a fost făcută publică nici până astăzi.

    Mai mult, i-a fost amintit că subvențiile din bani europeni se regăsesc pe site-ul Agenției de Plăți și intervenție pentru Agricultură (APIA), iar ajutoarele venite din bani publici, de la stat, ar trebui fie la fel de transparente.

    ”Cu numele beneficiarilor? Nu știu dacă e posibil așa ceva, dacă e posibil așa ceva, dacă e posibil o să facem, nu știu dacă e voie să …(…)”, și-a arătat surprinderea ministrul Agriculturii.

    Despre cum s-au dat banii din bugetul de stat pentru despăgubirile culturilor din toamnă, ministrul Oros a menționat că s-au respectat procedurile, iar fermierii au fost verificați în teren de comisii speciale.

    ”Au fost niște proceduri, au fost niște comisii, s-au făcut niște verificări ulterioare. Cât de corecți au fost cei care și-au declarat pagubele, cât de corecți au fost cei care au constatat pagubele, asta este, dacă cineva a greșit, va plăti! (…) Repet, dacă este legal (nr. publicarea listei de beneficiari), vom face, sigur”, a mai spus ministrul de resort.

    Adrian Oros a lăsat, la final, să se înțeleagă că nu are nimic împotriva publicării listei cu numele beneficiarilor ajutorului pentru secetă destinat culturilor din toamnă.


    Te-ar mai putea interesa

    Fermă cu stație antigrindină în curte – lovită puternic de gheață: ”Recolta este distrusă 80-95%” Situația APIA pe județe: Suceava – cel mai mare număr de fermieri, Timiș – record la suprafață ANM: vijelii de 70 km/h și grindină. Județele unde sunt așteptate cele mai mari cantități de apă Șeful APIA: Fermierii care mai au de încasat subvenții pe hectar și animale! Subvenție nouă pentru bovine: 68 euro/cap. Ajutorul, votat în procedură de urgență!

    Ultimele știri

    Vijelii, ploi torențiale și grindină în zone agricole importante. Avertizări ANM valabile astăzi! Mirajul Chinei pe piața laptelui: 14 fabrici autorizate, niciun contract. Modelul Bulgariei, replicat în România? Negocieri de la zero pentru Ministerul Agriculturii. Adrian Veștea – desemnat să formeze noul guvern! Șeful ANSVSA: Am transmis Comisiei Europene argumentele tehnice pentru deblocarea exporturilor de ovine! Oierii din ROMOVIS cer demisia conducerii ANSVSA și intervenția premierului Bolojan și a președintelui Dan pentru deblocarea exporturilor de ovine