• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • CONFERINȚA LAPAR: 1.000 de fermieri se vor reuni LA BUCUREȘTI, PE 23 MAI

    agrointeligenta.ro -

    Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România – LAPAR, federație cu reprezentativitate la nivel național a producătorilor agricoli din țară, organizează miercuri, 23 mai, la București, Conferința Națională a Agricultorilor, cu tema ”Agricultura – Prioritate Națională”, eveniment anual devenit un etalon pentru agricultură și stabilirea politicilor care vizează acest sector.

    „În cadrul conferinței sunt așteptați să participe 1.000 de fermieri din toate zonele țării, membrii reprezentativi ai Ligii Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România, membrii Comisiilor pentru Agricultură din Parlament, membrii Guvernului, personalităţi oficiale ale statului român, reprezentanţi ai ambasadelor, organizaţiilor profesionale şi ştiinţifice din domeniul agricol, direcţiilor agricole judeţene, firmelor de servicii şi inputuri pentru agricultură, băncilor şi societăţilor de asigurare şi reasigurare, mass-media”, se arată într-un comunicat de presă al LAPAR.

    Evenimentul anual organizat de LAPAR va avea loc în aceeași locație consacrată, respectiv Centrul de Conferințe Auditorium Pallady din București. Conferința este programată să se desfășoare între orele 11.00 – 15.00.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Legumicultorul Mihai Chesnoiu a rămas cu 60.000 de salate nevândute: ”Cea de import este bună la 100 de grame, a noastră nu este”  Subvenții APIA 2026. Ce se întâmplă cu plata pe Agromediu așteptată de fermieri Export de oi, cereale și legume în Algeria. Condițiile sunt negociate de ANSVSA alături de fermierii români Oierul Alexandru Tămaș: ”Hrănesc animalele cu boabe de porumb, pentru mărunțire ar trebui noi investiții” Uniunea Oierilor, înființată oficial: ”Toți crescătorii de ovine sunt invitați să se alăture organizației și să devină membri activi”

    Ultimele știri

    Comisia Europeană a creat un grup operativ care asigură controale la alimentele importate în UE Micii fermieri îi cer ministrului Florin Barbu să majoreze ajutorul Tomata la 2,5 euro/mp Scumpiri la îngrășăminte: Ureea – de la 485 USD/t, la 530 USD/t; nitratul de amoniu, de la 320 EUR/t, la 390 EUR/t UE a încheiat negocierile privind acordul comercial de liber schimb cu India Garda de Mediu a închis mai multe ferme și a aplicat amenzi uriașe