• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Amendă uriașă luată de un crescător de animale! DSVSA l-a sancționat cu 42.400 de lei!

    Ramona Dascălu – Agrointeligența

    Amendă usturătoare pentru un crescător de animale! Cosmin Ion Neagoe, un crescător de capre din comuna Izvoare, județul Dolj, spune că a fost amendat de către Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Dolj cu suma de 42.400 lei deoarece ar fi sacrificat două capre într-un spațiu neamenajat. Aceeași amendă de 42.400 de lei ar fi primit-o și un coleg de-al său, iar alți doi crescători, care la fel au fost prinși sacrificând animale în spații neamenajate, ar fi fost amendați doar cu 500 de lei.

    ”Priviți fraților și voi ce amendă poate să dea un inspector veterinar pentru două capre tăiate într-un spatiu neamenajat. Țin să specific că am fost patru băieti, la doi ne-a dat 42.400 lei amenda și la doi dintre noi, 500 lei”, a scris pe un grup de Facebook dedicat crescătorilor de animale Cosmin Ion Neagoe, zis și Cosmin Ciobanu’.

    Crescătorul a făcut public chiar și procesul verbal întocmit de inspectorul DSVSA Dolj, în care se specifică motivul pentru care a fost amendat crescătorul cu suma de 42.400 de lei, adică echivalentul a aproape 9.000 de euro.

    ”La data de 10 octombrie 2020, a fost depistat în târgul Lipov, sacrificând animale (capre) suspecte de boli transmisibile specifice rumegătoarelor mici, în spații neautorizate, fără documente sanitar veterinare care să ateste trasabilitatea produselor”, se arată în procesul verbal.

    De asemenea, se specifică și în baza cărei legi crescătorul a fost amendat odată cu suma de 40.000 de lei, precum și cu suma de 2.400 de lei. Astfel, potrivit Hotărârii de Guvern 984/2015, la articolul 4, alineatul b, punctul 2, se sancționează cu amendă de la 30.000 la 40.000 de lei ”tăierea pentru consumul uman a animalelor bolnave, suspecte de boli transmisibile sau parazitare și comercializarea cărnii și a subproduselor obținute, în alte condiții decât cele stabilite de medicul veterinar oficial”. Potrivit aceleiași Hotărâri de Guvern, doljeanul a fost amendat cu 2.400 de lei, de această dată, în baza articolului 6, alineat a, punctul 10, cu o amendă de la 1.200 lei la 2.400 lei pentru ”încălcarea normelor sanitare veterinare și pentru siguranța alimentelor privind demonstrarea trasabilității produselor la producerea, prelucrarea, distribuția, punerea pe piață sau comercializarea alimentelor sau a hranei pentru animale”.


    Te-ar mai putea interesa

    Fermierii din Cooperativa Agricolă Gheorghe Doja pun pepenii din câmp direct pe bandă. Eficiența în câmp, dublată! Cireșe bio gratis pentru cei își culeg singuri fructele. Un pomicultor a lansat o ofertă inedită: „Cât culegeți, împărțim frățește!” Fermierul Constantin Foca din Botoșani – firme în concordat și datorii de milioane de euro. Schema ”Tribunalul” „Acum 20 de ani, un fermier putea cumpăra o casă din lâna de la 600 de oi”. Daniel Buda cere schimbarea regulilor pentru vânzarea lânii Lege nouă: Închisoare pentru fermierii care folosesc ilegal apă sau stropesc culturile cu pesticide interzise!

    Ultimele știri

    Agricultura României intră în cel mai important ciclu de decizie din ultimul deceniu. Rolul finanțării specializate este vital în acest proces Piața cerealelor – retrospectiva săptămânii 8-17 iulie: prețuri, tendințe, producții estimate Piața cerealelor, la zi. O fereastră la grâu care nu se deschide prea des – oportunitate pentru fermierii români Imagini virale: aglomerație de camioane în portul Constanța. Și, totuși, un trader este lăudat! ASAS deschide un nou capitol al colaborării cu China: acord pentru cercetarea horticolă