• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Zeci de hectare de culturi agricole distruse de o ploaie torențială cu grindină!

    Ramona Dascălu – Agrointeligența

    Zeci de hectare de culturi agricole, distruse de grindină! O ploaie torențială cu gheață a distrus peste 30 de hectare de legume din câmp și a pus în pericol recolta din solarii, în zona Târgu Frumos, din județul Iași. Printre culturile cele mai afectate se numără cele de mărar, pătrunjel și praz. Agricultorii speră să poată recupera măcar o parte din pagube.

    ”Au fost două șuvoaie de gheață, neașteptate pentru luna octombrie. Noi avem în zonă suficiente sisteme antigrindină, dar cine s-a așteptat? Folia mai subțire are urme de la gheață, iar la căldură pocnește și picura înăuntru, iar picurătura influențează recolta și o strică. În câmp a distrus mărar, pătrunjel, praz”, a declarat Feodorov Eusehnie, directorul executiv al Asociației Producătorilor de Legume din Târgu-Frumos-ECOLEG, pentru 7est.ro.

    Pe de altă parte Feodorov Eusehnie susține că ploaie este binevenită întrucât ajută cultura de grâu proaspăt semănată. ”Ne bucurăm însă că printre răzoare se seamănă grâul de toamnă și acum plouă. Acum nu știu cât o să ne permită ploaia, că utilaje sunt și moderne. Doamne ajută să fie ploaie ca pâinea cea de toate zilele să fie pe masă”, a spus acesta.

    Te-ar mai putea interesa

    Serviciile pentru care micii crescători de vaci, oi, capre și porci nu trebuie să plătească la medicul veterinar O familie de tineri fermieri a pus bazele unei afaceri inedite, adresată crescătorilor de vaci Ultima fermă de vaci de lapte de lângă București își reduce efectivul. Dr. Mihai Petcu: „N-am cui să vând laptele, nici animalele” Preț teren agricol în Germania. Un hectar de pământ se apropie de 100.000 de euro DNA: Cristina Trăilă, urmărită penal. Miza: schimbarea șefului DSVSA Vaslui și despăgubiri de 3 milioane de euro

    Ultimele știri

    Plan masiv de intervenție în ferme! Peste 355.000 de oi și capre, vizate de controalele ANSVSA Piața cerealelor – retrospectiva săptămânii. Grâul și porumbul – pe creștere, rapița și floarea-soarelui se depreciază Fermierii – subvenție de 50% din costul asigurărilor. Noile condiții pentru culturi și animale prin DR-31 Agro Fest Connect 2026. Fermierii, companiile și specialiștii din agribusiness se întâlnesc în câmp la Rediu, pe 2 septembrie! Semnal de alarmă: Micii fermieri care au solarii de lemn nu pot accesa cei 50.000 de euro/fermă de la 1 septembrie