• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Oierul Ioan Suciu – reacție în scandalul din APC: ”Opriți-vă! S-a ajuns din această Asociație o bătaie de joc!”

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Schimbul de replici dintre membrii fondatori ai Asociației Profesionale a Ciobanilor – Dan Petrescu pe de-o parte, Ghiță Ciobanul (Ghoerghe Dănulețiu), de cealaltă, nu l-a lăsat indiferent pe unul dintre cei mai cunoscuți oieri din România. Ioan Suciu a răbufnit astăzi, joi – 22 octombrie, și a postat un mesaj tranșant despre ceea ce se întâmplă în organizația fondată de crescători de ovine.

    Cunoscutul oier Ioan Suciu a reacționat la scandalul care a zguduit Asociația Profesională a Ciobanilor (APC). Acesta a postat un text pe contul său de Facebook în care cere altor doi reprezentanți ai oierilor, Dan Petrescu, respectiv Gheorghe Denulețiu, să oprească disputa legată de Asociația Profesională a Ciobanilor (APC).

    ”Salut, ciobănași! Nu credeam că o să ajung să postez așa ceva, dar așa sunt lucrurile în ziua de azi! Din postura mea de mic crescător de oi, de fost membru al APC, am o mare rugăminte! Pentru domnul Daniel Petrescu și Dănulețiu Gheorghe! Opriți-vă de urgență din mascarada făcută pe Facebook, vis-a-vis de APC! Fiți bărbați, acceptați cum decurg lucrurile, indiferent în ce direcție vor merge! S-a ajuns din această Asociație o bătaie de joc pe Facebook! APC este pentru toți ciobanii, nu doar pentru unii… Alții am pus suflet și nopți nedormite și stres și certuri cu toți numai să fie bine și acuma ce s-a ajuns? O ajuns o dispută murdară? Stop de urgență vă roagă un coleg de-al vostru, dacă vreți să îl numiți așa, dacă nu, cum vreți voi! Sper ca ultimul link pe care îl văd în presă vis-a-vis de APC în această disput! Ultimul! Nu vă forțați norocul și nu mă subestimați, vă rog mult! Stop, stop, stop!! Ciobanii trebuie să fie uniți în aceste momente de cumpănă nu așa cum s-a făcut!! Fiți bărbați, puneți-vă la masă, faceți ce este de făcut, dar fără o asemenea ”reclamă”. Ce atâta scandal, ce atâta rușine în toată România! Știți bine cine a pus baza acestei Asociații și nu vă bateți joc de ea acum, că vă bateți joc de mine, ca un simplu membru ce sunt!”, i-a admonestat Ioan Suciu pe colegii săi oieri și membri importanți ai APC.

    CITIȚI ȘI:


    Te-ar mai putea interesa

    Bursa agricolă în luna iunie. Prețul per tona de grâu, orz și rapiță la începutul verii Festivalul Cireșelor și Căpșunilor – un succes. Fermierii din AFF au adus fructe proaspete în Capitală! Agrinvest Credit IFN SA schimbă regulile în agricultură: credite până la 10 ani și reducere a dobânzii de până la 10%/an pentru cei disciplinați Litrul de lapte – 70 de bani în ferme și 2,4 lei în rapoartele oficiale. Daniel Buda cere explicații România – țara cu un tractor la fiecare 58 de hectare de teren arabil

    Ultimele știri

    Condiții pentru redeschiderea târgurilor de animale din satele românești Încă un focar de variolă ovină a fost confirmat într-o fermă. Este al treilea din Mureș Șeful APIA: Fermierii care mai au de încasat subvenții pe hectar și animale! Încă o instituție a statului controlează sectorul laptelui românesc! UPDATE: Focar de antrax confirmat în România la o bovină ce figurează cu vaccinări în ultimii doi ani