• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Un fermier olandez a construit un parc acvatic pentru porcii de la ferma sa

    agrointeligenta.ro -

    Un fermier olandez a găsit o metodă originală de a-și salva porcii de la ferma sa de vremea caniculară din timpul verii, așa că iarna trecută a pus în practică un proiect inedit.

    Întrucît porcii nu au glande sudoripare, scăldatul în noroi are o importanță vitală pentru aceștia, iar pentru ca procesul să fie unul mai dinamic și distractiv, fermierul olandez Erik Stegink a construit un adevărat paradis, la care porcii din R.M. nici nu visează.

    Acesta a făcut rost de un tobogan de la o piscină mai veche și la instalat în mijlocul unei zone cu noroi. Iar acum porcii de la ferma olandezului beneficiază de un adevarat parc acvatic, scrie Digitaljournal.

    Cum vi se pare ideea fermierului olandez?



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Cum a devenit munca unei familii care trăiește din agricultură, bătaia de joc a unui cioban: ”Legea îl apără” Adrian Dumitrică, fermier: Primăria nu-mi înregistrează contractele de arendă pentru că proprietarii figurează cu datorii la impozite ”Posibil să apelez și la credite”. Primele estimări ale lui Dimitrie Muscă pentru producțiile din acest an Primarul din Plătăreşti – drept la replică: ”Niciun arendaș nu a fost privat de emiterea adeverințelor pentru subvenții” Avize pentru vânzarea terenurilor agricole, numai cu înregistrarea în Registrul Unic Național

    Ultimele știri

    AFIR a publicat un nou ghid: 200.000 de euro/beneficiar pentru investiții neproductive la nivel de fermă Ministrul Economiei: Azomureș va da îngrășăminte fermierilor în contul subvențiilor de la stat, pe bază de bonuri valorice Franța, în prag de criză agricolă: a pierdut un milion de fermieri și 100.000 de ferme O mare fermă angajează. Posturi cu salarii de 8.000 de lei, bonuri și transport decontat Matei Titianu – noul președinte al LAPAR: ”Forța unei organizații este dată de coeziune, de capacitatea de a valorifica energia noii generații de fermieri”