• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • RWA Raiffeisen Agro România: Ofertă bogată de hibrizi de porumb pentru orice fermier!

    agrointeligenta.ro

    Unul dintre ingredientele de succes ale unui portofoliu de hibrizi de porumb îl reprezintă modul în care aceștia sunt adaptați condițiilor dintr-o anumită zonă a țării. Tocmai de aceea, fermierii apreciază firmele care le oferă o paletă largă de opțiuni. RWA Raiffeisen Agro România a construit un portofoliu în care orice agricultor găsește hibridul de care are nevoie.

    Gloriett este un hibrid semitimpuriu, care are deja doi ani de comercializare în țara noastră. Talia sa este medie, iar inserția știuleților uniformă. Aceste lucruri ajută foarte mult fermierii în momentul în care recoltează.

    Caracteristici Gloriett (380 FAO)

    Inclusiv are un potențial de producție important, fiind un hibrid semitardiv. S-a remarcat și cu o toleranță bună la secetă și arșiță. Se pretează unei tehnologii intensive și oferă producții mari. De altfel, anul trecut, la Ziua Porumbului din Ialomița, Innclusiv a ocupat primul loc la segmentul de maturitate 400-450 FAO, cu o producție de 14.500 de kilograme la hectar.

    Caracteristici Inclusiv (410 FAO)

    Ușor mai sus în ierarhia grupelor de maturitate, 440 FAO, hibridul Tweetor de la RWA Raiffeisen Agro România este recomandat fermierilor care nu folosesc tehnologii intensive. Se seamănă cu densități de până la 65.000 de boabe germinabile la hectar și le oferă fermierilor știuleți flexibili.

    Persic este un hibrid care se caracterizează printr-o vigoare foarte bună la răsărire, dar și printr-un foliaj semierect, aceste lucruri oferindu-le fermierilor oportunitatea de a avea o densitate crescută la semănat. Vorbim aici de 70.000 de boabe germinabile la hectar.

    Caracteristici Persic (460 FAO)

    Akinom este vedeta portofoliului de hibrizi de porumb RWA Raiffeisen Agro România. Face parte din grupa de maturitate 480 FAO, este un hibrid tardiv, cu o capacitate de producție impresionantă. Știuletele are 18-20 de rânduri de boabe, fiecare ajungând la 42 de boabe. În urmă cu câțiva ani, Akinom a oferit o producție medie la stas de 15 tone la hectar.

    Mai multe informații despre portofoliul de hibrizi RWA puteți găsi pe site-ul www.raiffeisen-agro.ro. Pe pagina oficială de internet a companiei sunt și datele de contact ale reprezentanților comerciali ai RWA, care sunt pregătiți cu răspunsuri la toate întrebările dumneavoastră.


    Te-ar mai putea interesa

    Cele mai bune soiuri de cireși: topul realizat de specialiști la Stațiunea CDVP Pietroasa-Istrița Au început controale pe terenurile declarate de fermieri pentru subvenții! Gabriela Firea anunță noi măsuri pentru fermieri: contracte obligatorii și prețuri bazate pe costurile reale Carrefour România introduce reduceri pe termen nelimitat: sute de produse cu discounturi progresive Este oficial: Exporturile de oi din România – interzise până pe 31 decembrie. Decizia, în Jurnalul UE!

    Ultimele știri

    Fermierii care au avut culturi calamitate de secetă în 2025 vor primi despăgubiri! Cuantum: 200 euro/ha Tanczos Barna și Alexandru Bociu – negocieri zilele acestea cu Comisia Europeană pentru deblocarea exporturilor de ovine! Fermierii din 22 de județe – blocați cu laptele și brânza în ferme! Barbu a promis noi credite agricole ”de săptămâna viitoare”. Niciun cuvânt despre ajutoarele de 68 euro/vacă și de 20 euro/porc Florin Barbu a trecut de comisii cu vot PSD și susținere AUR. Companiile care vor pierde subvențiile APIA!