• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • DNA: Mită de peste 300.000 de euro pentru concesionarea a 12.000 ha pășune!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Mită pentru pășune! Procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Serviciul teritorial Timișoara au dispus trimiterea în judecată, în stare de libertate, a unei persoane fizice în sarcina căruia s-a reținut săvârșirea infracțiunii de trafic de influență, în formă continuată, informează un comunicat al Direcției Naționale Anticorupție (DNA).

    În rechizitoriul întocmit, procurorii au reținut în esență următoarea stare de fapt: În perioada 2017-2018, inculpatul ar fi pretins de la un om de afaceri (martor în cauză) suma totală de 321.000 euro pentru a-și exercita influența pe care a lăsat să se înțeleagă că o are asupra funcționarilor din cadrul a trei primării de pe raza județului Caraș – Severin și a-i determina pe aceștia să-i concesioneze martorului suprafața totală de 12.000 ha pășune și a interveni pe lângă primarul și consilierii locali ai uneia din cele trei localități și a-i determina pe aceștia să aprobe concesionarea unor exploatări de granit, caolin și apă plată, în favoarea aceleiași persoane.

    În același context, la data de 1 februarie 2018, inculpatul ar fi fost surprins în flagrant de către procurorii anticorupție după ce a primit de la omul de afaceri suma de 120.000 lei.

    Dosarul a fost trimis spre judecare Tribunalului Caraș-Severin.

    Te-ar mai putea interesa

    A investit într-o seră hidroponică de căpșuni, iar acum caută specialistul care să pornească producția Presa de la Kiev: Cerealele din Ucraina NU au prioritate în portul Constanța. Unele terminale primesc mai întâi marfa românească După 30 de zile de carantină, s-au ridicat restricțiile pentru ovine. Documentul obligatoriu pentru circulația animalelor Mesajul unui mare cumpărător de ovine pentru oierii români! Ai cumpărat teren cu chitanță de mână? Cum se obține titlul de proprietate pe acea suprafață

    Ultimele știri

    Prognoza meteo pentru luna septembrie. Ploile, esențiale pentru culturile de toamnă ale fermierilor România, între caniculă și ploi. Alertele meteo emise de meteorologi pentru următoarele zile Despăgubiri pentru Vest! Dacă nu le acordă, clasa politică va avea deranj mare. E nevoie de solidaritatea tuturor fermierilor! „Nu avem Fusarium în această cultură”. Rețeta Maragro pentru un grâu impecabil conține produse ADAMA Oierii, replică dură pentru șeful ANSVSA: „Înainte să arătați cu degetul spre crescători, analizați propriul sistem”