• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Mișcarea Agricultorilor din Italia a ieșit în stradă: Protestatarii au aruncat cu ”bombe” cu vopsea pentru a apăra fermele mici

    agrointeligenta.ro

    Confruntări au izbucnit între manifestanţi împotriva austerităţii şi poliţie sâmbătă, la Roma, Torino şi Veneţia, în cadrul unei acţiuni sociale organizate de mişcarea agricultorilor „Forconi” (Furci) şi a şoferilor de tir. Protestatrii au aruncat cu „bombe” cu vopsea către poliţişti, la Torino, în nord-vestul Italiei, altădată un puternic centru industrial, o zonă afectată de criza economică şi în care au avut manifestaţii toată săptămâna, ca în întreaga ţară.

    Activişti din cadrul extremei drepte, care purtau măşti în culorile steagului italian şi funii la gât s-au reunit, de asemenea, în faţa sediului Biroului Comisiei Europene (CE), la Roma, dând jos steagul UE, după care au fost alungaţi de către poliţie. La Veneţia, poliţia a folosit gaze lacrimogene pentru a despărţi manifestanţi din cadrul extremei drepte de manifestanţi din cadrul extremei stângi, în apropiere de gară.

    Două persoane au fost reţinute, iar aproximativ zece poliţişti au fost uşor răniţi în cursul manifestaţiei de la Veneţia, care a antrenat închiderea circulaţiei pe un pod ce asigură legătura între două insuliţe. „Situaţia este foarte îngrijorătoare, pentru că este vorba despre exprimarea unei profunde nemulţumiri sociale”, a declarat ministrul Dezvoltării Economice Flavio Zanonato, la inaugurarea unei fabrici de componente aeronautice, în apropiere de Milano (nord). „Este necesar să ne grăbim să redăm impulsul ţării noastre”, a spus el.

    Agricultorii, îngrijorați de creșterea taxelor

    Mişcarea „Forconi”, care are ca simbol furca agricultorilor, se pregătea să organizeze o operaţiune de blocare a circulaţiei în centrul Romei, începând de miercuri şi până când solicitarea cu privire la organizarea unor noi alegeri legislative şi de schimbare totală a liderilor aflaţi la putere va fi satisfăcută.

    Pornită din Sicilia (sud), din mişcarea „Forconi” au făcut parte, iniţial, agricultori îngrijoraţi de creşterea taxelor şi impozitelor şi care se temeau de dispariţia fermelor mici.

    Mişcarea s-a extins ulterior, între alţii, în rândul artizanilor, comercianţilor, micilor întreprinzători şi şoferilor de tir.

    Sursa: Mediafax


    Te-ar mai putea interesa

    Controale în gospodării! Infracțiunea sancționată cu 1.200 de lei! Premieră: România livrează peste 4.000 de oi în Algeria cu avioane cargo. Șeful ANSVSA: Animalele, la destinație în 2,5 ore Marius Lulea, cofondator AUR, și-a făcut fermă de vaci. ”Statul nu are niciun plan de capitalizare a fermelor” Procurorii EPPO au reținut un consultant care a depus la AFIR 237 de proiecte pentru tineri și micii fermieri Victorie pentru micii fermieri. e-Factura, eliminată în Parlament pentru agricultori

    Ultimele știri

    Start cereri pentru subvenția de 3.000 euro/ha. Termen limită limită pentru fermieri Subvenția pe pârloagă 2026. Fermierii au obligația să transmită APIA fotografii din teren până pe 5 iunie Parlamentul a adoptat legea pentru plata unei subvenții de 15 euro/familia de albine AAC – semnal la Bruxelles: Fermierii se confruntă cu costuri de producție ridicate. Eliminați taxa CBAM! APIA a început eliberarea adeverințelor pentru crescătorii de animale care vor subvențiile în avans