• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Plățile pentru apicultori în decursul unui an: Sumele transferate în conturile crescătorilor de albine!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Sumele încasate de apicultorii români în decursul unui an! Ministrul Agriculturii, Adrian Oros, a făcut joi 5 noiembrie, un bilanț la un an de când a preluat portofoliul agriculturii. În prezentarea sa, ministrul a amintit și de sumele transferate în conturile crescătorilor de albine, atât prin Programul Național Apicol (PNA) cât și prin Ajutorul de minimis acordat ca despăgubire pentru secetă.

    CITIȚI ȘI: PNA 2020. Sumele decontate apicultorilor: 203,24 lei – familia de albine, 26,74 lei – o matcă și 428 lei – analize!

    ”Schema de ajutor de stat pentru compensarea efectelor fenomenelor hidrometeorologice nefavorabile manifestate în perioada martie – mai 2020 asupra sectorului apicol (HG nr. 716/2020) a avut o valoarea totală 49.948.000 lei. Cuantumul ajutorului este de 25 lei/familia de albine. Beneficiarii schemei de ajutor au fost persoanele fizice, întreprinderile individuale şi familiale, persoanele fizice autorizate, persoanele juridice Cererile de solicitare a ajutorului de minimis au fost depuse la Direcțiile Agricole Județene, respectiv a municipiului București, până la data de 15 septembrie 2020. În cadrul schemei a fost depus un număr de 16490 cereri de plată”, se arată într-o prezentare făcute de ministru.

    În cazul Programului Național Apicol pentru perioada 2020-2022, este prevăzut un buget total alocat de peste 30 milioane euro, pentru un număr de peste 6000 beneficiari.

    Te-ar mai putea interesa

    ANM anunță două zile cu furtuni și vijelii. Cod galben pentru mai multe județe din țară Maersk și-a suspendat operațiunile în portul Chornomorsk. Transporturile, redirecționate către Constanța Un mare trader își suspendă activitatea în Ucraina: ”Prezintă riscuri extrem de mari pentru viața angajaților companiei” Piața cerealelor – între cotații și realitate. Fermier: Cei care cumpără îmi închid telefonul când le spun cât e prețul la bursă Producțiile obținute în această vară de fermierul Dimitrie Muscă la grâu, orz și rapiță!

    Ultimele știri

    Samsarii de pepeni, lăsați fără marfă și fără mașini. Amenzi de 7.500 de lei APIA a început plata subvenției anuale de 100 de euro pe hectar. Termen final: 31 august Vot în Parlament pentru subvențiile crescătorilor de animale. Când ajung banii la fermieri Serviciul mobil de curățare și tratare a semințelor, direct în ferma ta. Un serviciu de la Soufflet Agro România Protestul oierilor continuă! O parte dintre fermieri au rămas în București și amenință cu blocaje în țară dacă șeful ANSVSA nu este demis