• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Șeful APIA – anunț despre subvenții! Fermierii care au fost plătiți astăzi!

    Roxana Dobre -

    Funcționarii Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) au autorizat la plată subvențiile fermierilor și astăzi, duminică 15 noiembrie. Potrivit unei situații actualizate transmisă de directorul general al instituției de plăți, Adrian Pintea, în acest week-end au fost autorizați 4.755 de cereri, 4500 ieri și 555 astăzi, urmând ca banii să intre în conturile fermieri de miercuri, 18 noiembrie.

    ”În zilele de 14 și 15 noiembrie am autorizat la plată 4.755 de fermieri cu o sumă de suma: 13.220.502 euro. Așa cum am promis am deblocat la plată și fermierii care au avut control prin teledetecție acolo unde nu au existat nereguli la cererea unică. Per total, de la 16 octombrie și până în prezent, adică în circa o lună de la demararea plăților avem 711.465 de fermieri autorizați la plată cu suma de 1.300.562.204 euro. Astfel vorbim de 90,35% din numărul total de fermieri eligibili pentru avans în campania 2020”, ne-a spus șeful APIA.

    Reamintim că, în conformitate cu Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2020/531 al Comisiei din 16 aprilie 2020, până la data de 30 noiembrie 2020, se pot efectua plăți în avans de până la 70 % în cazul plăților directe enumerate în Anexa I la Regulamentul (UE) nr.1307/2013 al Parlamentului European și al Consiliului, și de până la 85 % în cazul sprijinului acordat în cadrul măsurilor de dezvoltare rurală menționat la articolul 67 alineatul (2) din Regulamentul (UE) nr.1306/2013.

    Plăţile finanțate din FEGA se efectuează la cursul de schimb de 4,8725 lei pentru un euro, iar plăţile finanțate din FEADR la cursul de schimb de 4,7830 lei pentru un euro.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Cea mai mare anvelopă agricolă din lume a primit aprobare pentru comercializare în UE Turcia a blocat exportul de îngrășăminte către România! Surse: Prețurile vor exploda din nou! Cătălin Grigoriu, Moldova Farming Agricultură, răstoarnă masa în distribuția de inputuri: “Vom acorda discountul pentru fermieri încă de la facturare!” Agrostrategia unei ferme cu mai puțin de 200 de hectare: ”Plătim ratele în avans, nu ne cumpărăm combină” Anunț urgent al șefei APIA despre subvențiile pe hectar și animale!

    Ultimele știri

    Primăvara începe în sol: cum elimini băltirile și deblochezi fosforul la culturile de primăvară cu Terracalco® 95 Legumicultorii olteni au ieșit pe piață cu primele roșii românești din acest an! Florin Barbu a semnat acordul prin care fermierii români pot începe exportul de lactate și carne în China! Un TIR cu oi provenind de la o fermă din Giurgiu – confiscat în Bulgaria. Crescătorii de ovine cer autorităților române să intervină! Despăgubiri de 20.000 de lei pe hectar pentru micii fermieri. Amendament votat în Parlament