• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Fondurile mutuale și vânzarea terenurilor agricole către străini – două legi ce ar putea fi votate marți de parlamentari

    agrointeligenta.ro -

    Două proiecte legislative îndelung dezbătute ar putea fi votate astăzi în Camera Deputaților, for decizional. Este vorba de înființarea fondurilor mutuale și de legea care va reglementa vânzarea terenurilor extravilane către persoane fizice.

    Ambele inițiative au fost trimise Parlamentului de către Guvern, iar deputații din Comisia pentru agricultură au făcut completări și chiar au adus amendamente importante. Luni seară, parlamentarii din Comisia Juridică au trebuit să decidă dacă vor întocmi raport pozitiv pentru vânzarea terenurilor agricole către persoane fizice, dar ședința nu a ajuns la nici un final clar, așa că parlamentarii au decis să reia discuțiile marți dimineață, înainte de votul final.

    În cazul în care deputații nu vor tranșa mâine proiectul de lege privind vânzarea terenurilor, la 1 ianuarie 2014, liberalizarea pieței pâmânturilor nu va fi în nici un fel îngrădită în sensul protejării proprietăților de marii investitori străini. Proiectul ce este la un pas să fie adoptat prevede clauze de preempțiune pentru aredași, vecini și tineri, iar proprietarii trebuie să înștiințeze Ministerul Agriculturii dacă vor să își vândă proprietatea.

    În privința înființării fondurilor mutuale, lucrurile sunt mai clare, iar șansele sunt ca inițiativa să treacă fără probleme. Săptămâna trecută, proiectul legislativ a primit votul deputaților din Comisia de agricultură, după o serie de ”ajustări” despre care Agrointel a scris aici.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    13.000 de salate plantate în 30 de minute cu 10 nepalezi. Ion Păunel, legumicultor: La început am rămas perplex și entuziasmat Subvenții APIA 2026. Fermierii care intră automat la control în acest an Bulgaria: Primul import de floarea-soarelui din Argentina – depistat cu conținut periculos de pesticide și nu va fi procesat în ulei Șefa APIA – anunț pentru fermierii care așteaptă PD-28, subvenția pe pârloagă: „Luni, banii în conturi” Cererea de miei a bubuit pe fondul conflictului din Orientul Mijlociu: ”Cine are miei de vânzare, să țină de preț”

    Ultimele știri

    Contract uriaș pe irigații. Judecătorii decid cine pune mâna ”potul” de 428 de milioane de lei Agra Asigurări a lansat o nouă poliță de asigurare pentru culturile de legume în câmp Carrefour a sărbătorit femeile care aduc gustul bun la raft Drama fermierului din Iași care s-a împușcat în cap. Acuzații grave la adresa șefilor din primărie Vreme bună pentru startul campaniei agricole. Temperaturi și precipitații în următoarele două săptămâni