• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Grâul românesc – exportat masiv! Suntem pe locul 4 în UE la exportul de grâne din noua recoltă!

    Ramona Dascălu -

    România, pe locul patru în topul exportatorilor de grâu ai Uniunii Europene după noua recoltă! Țara noastră a exportat o cantitate de 1,065 milioane tone de grâu moale de la 1 iulie anul curent, când a început sezonul agricol 2020/2021, şi până la data de 8 noiembrie 2020. În aceeași perioadă însă România a și importat 16.135 tone de grâu.

    Comisia Europeană precizează că, în primele patru luni ale sezonului actual, exporturile de grâu ale Uniunii Europene şi Marii Britanii au scăzut cu 24% în ritm anual până la 7,84 milioane de tone, iar importurile au crescut cu 10% până la 1,10 milioane tone, scrie Agerpres.

    În perioada menţionată, primii exportatori de grâu ai UE au fost: Franţa (2,198 milioane tone), Lituania (1,266 milioane tone), Letonia (1,182 milioane tone) şi România (1,065 milioane tone).

    Aproape jumătate din cantitatea totală de porumb exportată de Uniunea Europeană provine din România 

    De asemenea, exporturile de porumb ale UE şi Marii Britanii au scăzut cu 59% în ritm anual până la 569.534 tone, în timp ce importurile de porumb au scăzut cu 19% până la 5,86 milioane tone. Din cantitatea totală de 569.534 de tone de porumb exportată de UE şi Marea Britanie în primele patru luni ale sezonului agricol 2020/21 aproape jumătate, 268.782 de tone, au fost exportate de România.

    Comisia Europeană continuă să includă Marea Britanie în datele sale privind importurile şi exporturile de cereale, în pofida ieşirii Marii Britanii din blocul comunitar la finele lunii ianuarie.


    Te-ar mai putea interesa

    Colinde de Crăciun în versuri. Top 10 cele mai frumoase colinde românești Urări de Crăciun scurte. Mesaje de Sărbători pentru prieteni și familie O nouă lovitură pentru ciobani: Restricția pentru exportul de animale, prelungită de UE până la 30 iunie 2026

    Ultimele știri

    Efectivul de vaci care poate asigura salariul minim pe economie pentru o familie de fermieri – calcul Lege nouă la APIA, promulgată de Președinte: Nu ești fermier cu animale, nu mai primești subvenția pe pășune! Prognoza meteo – ianuarie 2026. Cum va fi vremea în prima lună a anului viitor