• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • ANUNȚ IMPORTANT pentru fermierii care așteaptă DIFERENȚA DE PLATĂ de la APIA!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Vin noi plăți pentru fermierii români care au de încasat ”restanțe” de la Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR) prin plățile efectuate de Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA)! Banii pentru despăgubirile la culturile însămânțate în toamna anului 2019 sunt ”prinși” în sumele care sunt prevăzute în rectificarea bugetară pe care o pregătește Guvernul. Ministrul agriculturii, Adrian Oros, a declarat astăzi, miercuri 11 noiembrie, că 204 milioane lei vor ajunge în conturile fermierilor ca diferență între 82 la sută cât s-a achitat din cuantumul stabilit pe hectar și 100 la sută.

    ”Pentru rectificarea bugetară vor fi asigurate fondurile necesare pentru efectuarea următoarelor plăți conform calendarului pe care îl avem: 204 milioane lei reprezentând diferența pentru seceta pedologică ce a afectat culturile de toamnă. Vă amintiți că atunci am reușit să plătim prin cele 850 de milioane lei doar 82 la sută (din cuantumul total pe hectar n.r). Așa cum am promis acum la rectificare vom plăti restul sumelor”, a anunțat Oros.

    Potrivit unui grafic prezentat de ministrul agriculturii, Adrian Oros, în cadrul unei conferințe de presă care a avut loc joi, 5 noiembrie, în cadrul schemei au fost depuse un număr de 27.861 cereri eligibile, pentru o suprafață de 1,11 milioane de hectare. APIA a efectuat plăți pentru această schemă în valoare de 850 milioane de lei.

    Reamintim sumele maxime pe hectar prevăzute pentru plată, din care s-a achitat un procent de 82% din cuantum, pentru culturile de toamnă:


    Te-ar mai putea interesa

    Programul Usturoiul în 2026. Condiții, acte și termene pentru subvenția de 3.000 euro/ha Ploi și rafale de vânt de până la 80 km/h. Județele sub alertă ANM până sâmbătă seara Soluția găsită de doi fermieri la criza îngrășămintelor: împart costuri de 10.000 euro pentru transport Dorin Cojocaru, APRIL: ”Am propus crearea unui brand de țară prin care toți producătorii de lactate să exporte în China” Parc fotovoltaic și fermă de păsări, pe același teren. Gâinile, protejate de panourile solare!

    Ultimele știri

    Președintele României a semnat demisia lui Florin Barbu și numirea lui Tanczos Barna la MADR Președintele ASAS, Florin Stănică, la evenimentul Stațiunii Dancu. Dezbatere cu cercetători și fermieri pentru performanța vacii de lapte în România Subvențiile APIA care intră la plată de săptămâna viitoare! Emil Dumitru, MADR: Subvențiile APIA se vor plăti în termenul legal, până la 30 iunie Pomicultorii răsuflă ușurați după nopțile cu temperaturi negative. Ce mai poate compromite fructele din acest an