• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Avans APIA 2020: Stadiul la zi al plăților către fermieri! Termen final – 30 noiembrie!

    Angelica Lefter -

    Stadiul la zi pentru plata avansului din subvenții de către Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA). Ministrul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Adrian Oros, a anunțat că 81,59% dintre fermieri au fost autorizați pentru a încasa prima tranșă din plățile directe pe anul în curs.

    ”Vreau să mă refer în primul rând la plata avansului pentru campania 2020, pe care am demarat-o la 16 noiembrie 2020. Până acum s-au plătit 1,18 miliarde euro la un număr de 677.945 de fermieri, 81,59%. Vom finaliza această plată a avansului în 30 noiembrie și pentru prima dată toți beneficiarii vor primi acest avans indiferent dacă se află sau nu în eșantionul de control, iar de la 1 decembrie vom plăti restul până la suma totală”, a anunțat ministrul Adrian Oros în cadrul unei conferințe de presă susținută astăzi, miercuri – 11 noiembrie, la sediul MADR.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Cultivatorii de sfeclă de zahăr l-au convins pe Florin Barbu să accepte o nouă producție minimă pentru subvenția APIA APIA confirmă noul val de plăți la subvenții. Schemele care se achită acum fermierilor la nivel național După Mercosur, fermierii vor fi loviți de acordul cu Australia. Cote uriașe la importurile de carne Apele Române – replică dată lui Gigi Nețoiu: Ferma funcționa fără acte de reglementare, cu risc de inundații Căpșunile, piersicile, merele și perele – fructele la care s-au depistat reziduuri de pesticide peste limita admisă

    Ultimele știri

    AAC – dialog strategic la Administrația Prezidențială pentru viitorul agriculturii românești. 8 subiecte importante pentru fermieri Terracalco 95 – Amendamentul care transformă solul. De ce fermierii îl folosesc tot mai mult în 2026 Cereale “descălțate” după iarnă? Pași esențiali pentru reluarea vegetației de la Naturevo O nouă subvenție de la APIA a fost anunțată de Comisia Europeană Almut Bitterhof, DG SANTE: România a anunțat că nu va mai acorda autorizații de urgență pentru neonicotinoide