• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Țara în care gripa aviară face ravagii! Sute de mii de păsări au fost eutanasiate

    Ramona Dascălu – Agrointeligența

    Sute de mii de păsări au fost eutanasiate după ce au fost descoperite mai multe focare de gripă aviară! În mai puțin de o săptămână, trei focare de gripă aviară H5 au fost identificate la ferme avicole din prefectura Kagawa din Japonia. Autoritățile au reacționat rapid și au decis sacrificarea a mii de păsări.

    Crescătorii de păsări din Japonia se confruntă în această perioadă cu un real pericol, asta după ce joia trecută a fost identificat primul focar de gripă aviară în oraşul Mitoyo, fapt care a forţat administraţia locală să eutanasieze circa 330.000 de pui, informează Agerpres.

    La scurt timp, în acelaşi oraş a mai fost confirmat un focar de gripă aviară şi circa 11.000 de găini urmează să fie sacrificate.

    Săptămâna aceasta, alte circa 48.000 de găini au fost sacrificate în oraşul Higashi-Kagawa, din aceeaşi prefectură, după ce a fost descoperit un nou focar.


    Te-ar mai putea interesa

    Val de focare de variolă ovină. Mișcarea animalelor, interzisă  Fermierii din zona Moldovei au o nouă bază de cereale unde să își vândă recolta, cu plata la livrare! Plăți APIA duminica! Numărul fermierilor care urmează să primească banii de subvenții în cont Aproape 2.000 de hectare de teren agricol – libere pentru arendă la ADS! Ploi torențiale, grindină și vânt puternic. Mai multe județe, sub cod galben până sâmbătă

    Ultimele știri

    Ilie Bolojan: Probleme în sistemul antigrindină, dar Guvernul interimar are atribuții limitate Fermierii cer măsuri reale pentru a opri explozia costurilor la îngrășăminte. AAC: ”Suspendarea tarifelor este un pas necesar, dar insuficient” vamale Lista băncilor care au protocol cu APIA pentru plata în avans a subvențiilor Atenție, fermieri! Au rămas doar două săptămâni în care vă mai puteți închide cererea APIA! Conferința anuală ASAS va avea loc pe 28 mai, cu tema „Realizări și perspective în cercetarea agricolă și silvică românească”