• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Saivan făcut scrum! Pompierii au reușit să stingă focul înainte să ardă toate furajele!

    Roxana Dobre -

    Un adăpost de animale – saivan – de aproximativ 800 mp, din lemn, s-a făcut scrum în urma unui incendiu violent ce a avut loc, ieri miercuri 11 noiembrie în localitatea Prisaca, județul Caraș-Severin. Pompierii s-au luptat mai multe ore cu flăcările care scăpaseră de sub control!

    La locul incendiului au fost trimise două echipaje de pompieri militari de la Detașamentul de Pompieri Caransebeș. Pompierii au acționat cu mai multe furtunuri cu apă din mai multe direcții, potrivit www.infocs.ro.

    11 pompieri au acționat câteva ore după ce au localizat focul pentru a nu se extinde la un depozit de furaje. Din fericire, nu s-au înregistrat victime. În adăpost nu se aflau animale. Cauza probabila o constituie focul nesupravegheat. O ancheta este în curs pentru a stabili cauzele incendiului iar cei responsabili vor fi trași la răspundere.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Export de oi, cereale și legume în Algeria. Condițiile sunt negociate de ANSVSA alături de fermierii români Legumicultorul Mihai Chesnoiu a rămas cu 60.000 de salate nevândute: ”Cea de import este bună la 100 de grame, a noastră nu este”  Despăgubiri fermieri 2026: plată de 2.000 euro/ha – condiții, termene, documente necesare (document)

    Ultimele știri

    Fermierii români, acasă la Agrofert. East Agro și East Grain au organizat o vizită la fabrica de îngrășăminte Duslo din Slovacia Prognoza meteo – luna februarie 2026. Regim pluviometric excedentar și temperaturi peste normalul perioadei Bogdan Chiriţoiu, șeful Consiliului Concurenței, a fost ales preşedinte al Consiliului de Administraţie al ACER