• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ministrul Agriculturii, Adrian Oros: ”Tăierea salariilor bugetarilor nu este o soluție fezabilă!”

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Vestea că salariile bugetarilor ar putea suferi tăieri semnificative a bulversat o parte din societate și a atras după sine discuții și comentarii.

    Ministrul Agriculturii, Adrian Oros, consideră că decizia tăierii salariilor bugetarilor nu este deloc fezabilă. Asta după ce informația a fost făcută publică de economistul șef al BNR, Valentin Lazea, care a propus ca în 2021 salariile bugetarilor să fie tăiate cu 20%.

    Reacțiile nu au întârziat să apară. Ministrul Economiei, Virgil Popescu, a afirmat, la un post privat de televiziune, că programul de guvernare al PNL nu vorbește despre înghețarea salariilor bugetarilor, dar, cu certitudine salariile demnitarilor vor fi înghețate, potrivit hotnews.ro.

    La rândul său, ministrul Agriculturii și Dezvoltării Rurale susține că o tăiere a salariilor nu reprezintă o soluție bună, iar în cadrul Guvernului nu au existat asemenea discuții.

    „Nici eu nu cred că este fezabilă o asemenea soluţie. Sigur, orice analist are dreptul la o opinie. Probabil se bazează pe nişte date la care dânsul are acces, dar nicio clipă în Guvern sau în Partidul Naţional Liberal nu s-a vorbit despre acest lucru”, a precizat Adrian Oros.

    Amintim că Agrointeligența -AGROINTEL.RO a făcut publice declarațiile oficialului Băncii Naționale a României, Valentin Lazea, în care opina că tăierea salariilor bugetarilor cu 20% și reducerea programului de lucru la patru ore pe zi în sistemul public reprezintă soluții de reducere a deficitului bugetar în 2021.

    CITIȚI ȘI: Oficial BNR propune tăierea salariilor bugetarilor cu 20% și reducerea programului de lucru!

    Te-ar mai putea interesa

    Forumul de la Neptun. Gheorghe Albu: „Pe termen lung va fi un dezastru în agricultură”. Măsura care îl îngrijorează pe fermier Anexele gospodărești care nu au nevoie de autorizație de construcție! Legea s-a publicat în Monitorul Oficial Dan Corbuț: „Este cel mai secetos an de când fac agricultură. La porumb vor fi zone unde nu se va recolta nimic” Scandalos: Fermierii români – cu cerealele blocate! Toate trenurile de marfă au fost alocate grâului din Ucraina Vaci atacate de urs chiar într-o anexă gospodărească. Animalul nu a fost găsit

    Ultimele știri

    Solul – rezervor de nutrienți. Soluții pentru stimularea activității biologice în pământul cultivat Dronele care cad la Marea Neagră pot crește costul transportului pentru cereale din portul Constanța 51 de vaci, împușcate direct pe pășune. Fermierii cer urgent o anchetă Bursa cerealelor, la zi. Prețurile actualizate în portul Constanța. România, liderul UE la floarea-soarelui Rapița BEATRIX CL, noul hibrid Clearfield din portofoliul Agrii care transformă potențialul în profit real!