• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Plata subvențiilor nu se oprește! Adrian Pintea, APIA: De la 2 decembrie începem campania finală!

    Roxana Dobre -

    Plata avansului continuă până la sfârșitul lunii noiembrie, dă asigurări directorul general al Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), Adrian Pintea, după ce un alt director din teritoriu a anunțat că de astăzi, luni 23 noiembrie, plata se sistează din cauza softului pentru subvenții care ar trebui ”pregătit” pentru autorizarea finală a fermierilor.

    ”Plata avansului nu se oprește ci fermierii vor fi autorizați până în ultima zi a campaniei, respectiv luni 30 noiembrie. Ținta noastră este să depășim procentul de autorizare de anul trecut așa cum ne propunem în fiecare an, să ”creștem” numărul de fermieri plătiți în avans. Din 2 decembrie demarăm în forță și plata finală a avansului, așa cum am procedat și în ultimii ani”, a declarat șeful APIA pentru Agrointeligența-AGROINTEL.RO.

    Anterior directorul agenţiei judeţene Caraș-Severin, Dumitru Stepănescu, anunțase pentru presa locală că de luni, 23 noiembrie, plățile în avans vor fi sistate pentru pregătirea softului programului vizând plăţile finale care încep de la 1 decembrie.

    Reamintim că în conformitate cu Regulamentul Uniunii Europene de punere în aplicare, până la data de 30 noiembrie se pot efectua plăți în avans de până la 70 la sută în cazul plăților directe și de până la 85 la sută în cazul sprijinului acordat în cadrul măsurilor de dezvoltare.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Subvenții APIA pe pășune 2026 – acte necesare. Cine are dreptul la plata pe hectar – crescătorul sau asociația? Anunț urgent al șefei APIA despre subvențiile pe hectar și animale! Ciobanii pregătesc un protest național dacă autoritățile nu le rezolvă problemele: ”Vom urma toți pașii de dialog” Turcia a blocat exportul de îngrășăminte către România! Surse: Prețurile vor exploda din nou! Fondatorul Agricover anunță că nu preia terenurile grupului Axios și că nu e interesat de dezvoltarea unor ferme proprii

    Ultimele știri

    Ionel Arion, PRO AGRO, avertizează că există un risc foarte mare să avem o penurie de motorină S-a votat bugetul de stat cu sumele alocate fermierilor pentru acest an! Funcționarii APIA dezvăluie că multe primării blochează accesarea subvențiilor și cer MADR să intervină! Cartofii noi românești au apărut în piețe. Ce preț au primii tuberculi recoltați din solar Val de furturi în ferme. Un tractor a fost furat de hoți chiar de pe câmp