• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Diploma de fermier cu care se pot accesa fonduri europene. Cât costă și cum se obține!

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Diploma de fermier care le asigură accesarea fondurilor europene! Producătorii agricoli care urmează cursuri de specialitate primesc recunoașterea cunoștințelor dobândire în cadrul instruirilor organizate de către Direcțiile Agricole Județene (DAJ). În ciuda pandemiei, aceste ore de instruire se desfășoară în condiții bune, un exemplu în acest sens fiind la DAJ Vaslui.

    Costul unui curs de formare profesională este de 400 lei, iar al unui curs de instruire profesională este de 150 lei.

    ”Cursurile se desfășoară cu respectarea strictă a măsurilor de combatere a răspândirii virusului SARS-CoV-2, pentru protejarea personalului din instituția noastră și a cursanților. Cursurile de pregătire au nivelul de calificare I și se desfășoară pe o perioadă de 360 ore. Participanții dobândesc de la specialiști cu experiență în domeniul agricol cunoștințe necesare calificării pentru care au optat.”, a spus Aurel Ghineț, director adjunct al DAJ Vaslui.

    Foto: monitorulbt.ro

    DAJ Vaslui anunță că anul acesta, la nivelul județului, 126 de absolvenți au reușit să finalizeze orele de instruire în cursul anului 2020: apicultori – 43, tractoriști – 26, creșterea animalelor – 16, cultura plantelor – 22, legumicultor – 12 și alte specializări. Pentru că au avut așa de mare căutare, la această dată, DAJ Vaslui mai are în derulare și alte cursuri la care s-au înscrie 41 de cursanți.

    De asemenea, cursul pentru apicultori a început în data de 19 octombrie, iar cursurile pentru creșterea animalelor și cultura plantelor au demarat în data de 26 octombrie.

    La ce sunt utile cursurile de pregătire progesională

    Cursurile de instruire profesională sunt efectuate în vederea îmbunătățirii implementării proiectelor, derulate prin Programul Național de Dezvoltare Rurală 2014 – 2020. Este vorba despre submăsura privind instalarea tinerilor fermieri și submăsura dedicată dezvoltării fermelor mici.

    În cazul județului Vaslui, DAJ este autorizată de către Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Vaslui să organizeze cursuri de formare profesională pentru următoarele meserii: apicultor, legumicultor, tractorist agricol, lucrător în cultura plantelor, lucrător în creșterea animalelor, pomicultor.

    Te-ar mai putea interesa

    Producțiile obținute în această vară de fermierul Dimitrie Muscă la grâu, orz și rapiță! Piața cerealelor – între cotații și realitate. Fermier: Cei care cumpără îmi închid telefonul când le spun cât e prețul la bursă Cartofi dați vacilor după prăbușirea prețurilor. Fermier: „E sfâșietor să vezi că toată munca nu valorează nimic” Maersk și-a suspendat operațiunile în portul Chornomorsk. Transporturile, redirecționate către Constanța ANM anunță două zile cu furtuni și vijelii. Cod galben pentru mai multe județe din țară

    Ultimele știri

    Samsarii de pepeni, lăsați fără marfă și fără mașini. Amenzi de 7.500 de lei APIA a început plata subvenției anuale de 100 de euro pe hectar. Termen final: 31 august Vot în Parlament pentru subvențiile crescătorilor de animale. Când ajung banii la fermieri Serviciul mobil de curățare și tratare a semințelor, direct în ferma ta. Un serviciu de la Soufflet Agro România Protestul oierilor continuă! O parte dintre fermieri au rămas în București și amenință cu blocaje în țară dacă șeful ANSVSA nu este demis