• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Subvenția APIA bovine: Când încep plățile către crescătorii de vaci de lapte și de carne!

    Roxana Dobre -

    Crescătorii de vaci din rase de lapte și carne așteaptă banii pentru plata Sprijinului Cuplat Zootehnic (SCZ), aceste scheme neaflându-se pe lista plăților în avans, campanie ce se derulează în intervalul 16 octombrie-30 noiembrie. Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR) a anunțat care sunt sumele pentru fermieri iar șeful Agenţiei de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA) a anunțat că aceste scheme vor intra la plată din 16 decembrie e iar crescătorii ”vor fi prioritizați” la autorizările pentru subvenții.

    Potrivit unui proiect de hotărâre de Guvern publicat de MADR în dezbatere publică, plafonul APIA pentru crescătorii de vaci lapte, carne, bivolițe și viermi de mătase este de 114.156.810 euro, respectiv 556.229.056,7 lei. Conform sursei citate, APIA va efectua plăţile corespunzătoare plafoanelor financiare ale fiecărei scheme în condiţiile îndeplinirii de către beneficiari a tuturor criteriilor de eligibilitate.

    Plăţile se acordă de la bugetul de stat, în limita sumelor aprobate cu această destinaţie Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale pentru anii 2020 şi 2021, la capitolul 83.01 „Agricultură, silvicultură, piscicultură şi vânătoare”, titlul 58 „Proiecte cu finanţare din fonduri externe nerambursabile aferente cadrului financiar 2014-2020”, articolul 58.13 „Fondul European de Garantare Agricolă (FEGA)”. Plăţile se fac în lei, la cursul de schimb de 4,8725 lei pentru un euro, stabilit de Banca Centrală Europeană la data de 30 septembrie 2020 şi publicat în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene, seria C, nr. 323 din 1 octombrie 2020.

    Directorul general al Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), Adrian Pintea, a declarat pentru Agrointeligența-AGROINTEL.RO că fermierii-crescători de animale, chiar dacă au încasat avansul pentru alte scheme eligibile la plată, nu au putut intra și la plata pentru Sprijinul Cuplat Zootehnic (SCZ) ca în cazul crescătorilor de oi,

    ”Da, pentru că ei nu au putut intra la plata avansului îi vom plăti cu prioritate din 16 decembrie, când se finalizează perioada de retenție prevăzută în regulamente. Din păcate din cauza pandemiei termenul pentru cererea unică s-a prelungit cu o lună și automat și perioadele de retenție s-au prelungit”, a declarat șeful APIA pentru Agrointeligența-AGROINTEL.RO.

    În 2019, crescătorii au primit SCZ bovine pe 11 decembrie.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Turcia a blocat exportul de îngrășăminte către România! Surse: Prețurile vor exploda din nou! Agrostrategia unei ferme cu mai puțin de 200 de hectare: ”Plătim ratele în avans, nu ne cumpărăm combină” Vremea de Florii şi Paşti 2026. Prognoza meteo pentru perioada sărbătorilor pascale Anunț urgent al șefei APIA despre subvențiile pe hectar și animale! Cea mai mare anvelopă agricolă din lume a primit aprobare pentru comercializare în UE

    Ultimele știri

    Primăvara începe în sol: cum elimini băltirile și deblochezi fosforul la culturile de primăvară cu Terracalco® 95 Legumicultorii olteni au ieșit pe piață cu primele roșii românești din acest an! Florin Barbu a semnat acordul prin care fermierii români pot începe exportul de lactate și carne în China! Un TIR cu oi provenind de la o fermă din Giurgiu – confiscat în Bulgaria. Crescătorii de ovine cer autorităților române să intervină! Despăgubiri de 20.000 de lei pe hectar pentru micii fermieri. Amendament votat în Parlament