• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Sute de fermieri moldoveni protestează astăzi împotriva majorării TVA pentru producția agricolă!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Fermierii moldoveni reiau protestele! Manifestația este organizată de Federația Națională a Fermierilor din Moldova, alături de Comitetul Coordonator al agricultorilor protestatari și alte asociații ale agricultorilor și are loc astăzi, pe 2 decembrie, în Piața Marii Adunări Naționale din Chișinău.

    Fermierii vor să-și exprime „nemulțumirea față de atitudinea iresponsabilă a autorităților statului în raport cu problemele cu care se confruntă, ca urmare a secetei fără precedent, a problemelor provocate de pandemia COVID-19 și a exodului forței de muncă din sate”, anunță www.nordnews.md care citează www.ipn.md.

    Vasile Mîrzenco, director executiv al Federației, a declarat că la acțiune vor participa câteva sute de fermieri din toate raioanele țării.

    Principalele nemulțumiri ale fermierilor sunt legate de unele prevederi din proiectul politicii bugetar-fiscale pentru anul 2021 dar și majorarea de la 8 la 12% a cotei TVA pentru producția agricolă primară care ar putea genera pierderi și pentru ei, și pentru stat. Aceștia afirmă că vor avea de câștigat doar companiile private care se ocupă de cumpărarea-vânzarea produselor agricole.

    Protestul va avea loc la ora 11:00, la Chișinău, în Piața Marii Adunări Naționale. Fermierii nu se află la primul protest din această parte a anului: aceștia au mai ieșit în stradă și în lunile iulie și octombrie.

    Despre acest subiect puteți citi aici:

    PROTEST ÎN AGRICULTURĂ! Fermierii moldoveni au ieșit cu TRACTOARELE în stradă!

    PROTEST ASTĂZI! Agricultorii moldoveni ies din nou cu tractoarele în stradă!


    Te-ar mai putea interesa

    Șeful APIA – anunț pentru fermieri. Subvențiile care s-au plătit în această săptămână Fostul vicepremier Gabriel Oprea a investit cinci milioane de euro într-o cunoscută fermă de Angus O oaie a născut cinci miei perfect sănătoși. ”Minunea” – pentru a doua oară la aceeași fermă O nouă seră construită cu fonduri europene va produce roșii românești și pe timpul iernii Lege nouă: Câinii nu vor mai pot fi ținuți în lanț. Microciparea devine obligatorie pentru câini și animale!

    Ultimele știri

    Polonia a atacat acordul UE-Mercosur la Curtea de Justiție a Uniunii Europene Plata subvențiilor, prioritizată. Noi ajutoare de la Guvern pentru fermele de vaci, porci și legume Un nou jucător în agricultură: casele de insolvență. Florin Constantin, AGXecutive: ”Sunt un rău necesar” ,,Performanță” la cadastru gratuit. ANCPI se laudă că într-o lună a închis lucrări în 4 din cele 2.618 de UAT-uri Plăți APIA 2026. Subvențiile care intră de săptămâna aceasta în conturile fermierilor