• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Adrian Oros: APIA începe plata pentru sumele care n-au ajuns în conturile fermierilor!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Începe o nouă plată așteptată de fermieri! Ministrul agriculturii și dezvoltării rurale a anunțat pe contul personal de Facebook  că agricultorii care au de încasat diferența de plată pentru despăgubirile la secetă primesc banii la începutul lunii decembrie. În total, potrivit ministrului, 850 milioane de lei vor ajunge la 27.861 de fermieri. Dosarele și plățile sunt administrate de APIA.

    ”Anul acesta, peste criza generată de evoluția pandemiei Covid-19, în unele zone ale țării, cea mai puternica secetă pedologică din ultimii 40 de ani a afectat grav culturile fermierilor. Am promis și am plătit 850 milioane lei celor 27.861 fermieri care au suferit pierderi la culturile înființate în toamna anului trecut, când au fost afectate 1,11 milioane de hectare. La începutul lunii decembrie plătim încă 80 milioane lei. Pentru pagubele generate de secetă la culturile înființate în primăvara acestui an, 1,2 milioane hectare, plata celor 93.000 de fermieri se va face în perioada ianuarie – februarie 2021. Am fost și vom fi alături de fermierii români!”, a spus ministrul.

    Potrivit unui grafic prezentat de ministrul agriculturii, Adrian Oros, în cadrul unei conferințe de presă care a avut loc joi, 5 noiembrie, în cadrul schemei au fost depuse un număr de 27.861 cereri eligibile, pentru o suprafață de 1,11 milioane de hectare. APIA a efectuat plăți pentru această schemă în valoare de 850 milioane de lei.

    Reamintim sumele maxime pe hectar prevăzute pentru plată, din care s-a achitat un procent de 82% din cuantum, pentru culturile de toamnă dar și ce diferențe mai au de încasat fermierii:

    Grâu 925 lei/ha. Rest de plată 155,5 lei ha;
    Secară 925 lei/ha. Rest de plată 155,5 lei ha;
    Triticale 805 lei/ha. Rest de plată 144,9 lei ha;
    Orz 912 lei/ha. Rest de plată 164,16 lei ha;
    Orzoaică 951 lei/ha. Rest de plată 171,18 lei ha;
    Ovăz 772 lei/ha. Rest de plată 138,96 lei ha;
    Rapiță 1002 lei/ha. Rest de plată 180,36 lei ha.


    Te-ar mai putea interesa

    Apicultorul român care a convins Comisia Europeană să scoată de pe piață mierea falsificată! Un nou jucător în agricultură: casele de insolvență. Florin Constantin, AGXecutive: ”Sunt un rău necesar” România – Capitala Aberdeen Angus. Începe Forumul care poate schimba complet zootehnia românească! Sute de hectare de viță-de-vie distruse în Vrancea. Ionuț Lazăr, IAA: ”Fenomenul putea fi combătut” Șef APIA la MoldAgro Expo 2026: Când intră în conturi banii la subvențiile ANT și SCV

    Ultimele știri

    Susținem gustul autentic: ”De aici, de aproape. Din Banat” a ajuns la Timișoara! Val de focare de variolă ovină. Mișcarea animalelor, interzisă  APIA – anunț pentru fermieri: Program extins în weekend pentru depunerea cererilor pentru subvenții Alexandru Bociu, președintele ANSVSA, mesaj de Ziua Medicului Veterinar: ”Medicina veterinară reprezintă o vocație nobilă, dedicată neîncetat binelui comun” Ziua Bujorului, sărbătorită în Capitală cu evenimente, muzică, ateliere pentru copii și produse românești