• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Preț porumb 2020. Boabele de aur au depășit grâul ca preț în portul Constanța!

    agrointeligenta.ro

    Prețul porumbului 2020 – record atins chiar la intrarea în luna decembrie! Cereala vedetă în multe ferme din România a reușit să atingă o cotație neașteptată la tranzacțiile din Portul Constanța, depășind prețul grâului.

    În Săptămâna 19-25 noiembrie, la intrarea în prima lună de iarnă, porumbul FOB Constanța a ajuns la 986 lei pe tonă. În același interval, grâul FOB Constanța a atins prețul de 933 de lei pe tonă, conform datelor Bursei Române de Mărfuri.

    Regional, porumbul a avut cea mai bună cotație în Est – 836 de lei pe tonă, în timp ce în Vest, boabele s-au dat cu 690 de lei pe tonă. Cererea mare, dar și cantitățile disponibile local sunt cele care urcă sau coboară prețul porumbului la final de an. Mai aproape de port, în Sud, porumbul nu s-a dus așa de mult, ci a rămas undeva până în 700 de lei ca medie, adică, pe calcule la contractele încheiate – 693 lei pe tonă.


    Te-ar mai putea interesa

    Un nou jucător în agricultură: casele de insolvență. Florin Constantin, AGXecutive: ”Sunt un rău necesar” Ploaia care a salvat câmpurile: după două luni de secetă, culturile își revin spectaculos ,,Performanță” la cadastru gratuit. ANCPI se laudă că într-o lună a închis lucrări în 4 din cele 2.618 de UAT-uri Sute de hectare de viță-de-vie distruse în Vrancea. Ionuț Lazăr, IAA: ”Fenomenul putea fi combătut” Șef APIA la MoldAgro Expo 2026: Când intră în conturi banii la subvențiile ANT și SCV

    Ultimele știri

    Adunarea Generală a UNCSV: 77 de cooperative active membre, aplicație pentru membri și clarificări legislative Procurorii EPPO au reținut un consultant care a depus la AFIR 237 de proiecte pentru tineri și micii fermieri Aproape 2.000 de hectare de teren agricol – libere pentru arendă la ADS! Peste 100 de noi genotipuri de grâu vor fi prezentate pe 9 iunie, la SCDA Lovrin, la Ziua Câmpului de Cercetare Dezvoltare Fermier Theodor Ichim – hărnicia lasă urme. Povestea de la Chirnogeni pentru ”Campioni pe teren”