• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • AFIR: 493 de tineri fermieri primesc anul viitor finanțarea de maxim 50.000 de euro/fermă!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Vestea ministrului agriculturii și dezvoltării rurale pentru tinerii fermieri! Adrian Oros a anunțat pe pagina personală de Facebook că s-a încheiat evaluarea și selecția proiectelor tinerilor fermieri depuse în acest an, în perioada 15 iulie – 15 octombrie prin submăsura 6.1 „Sprijin pentru instalarea tinerilor fermieri” din Programul Național de Dezvoltare Rurală 2014 – 2020 (PNDR 2020).  Conform acestuia, au fost selectate pentru finanțare proiectele cererile a 493 de tineri fermieri, pentru se vor aloca 20,2 milioane de euro, fonduri de care vor beneficia începând din acest an.

    ”Numărul total al cererilor de finanțare depuse la Agenţia pentru Finanţarea Investiţiilor Rurale (AFIR) se ridică la 778, în valoare totală de 31.870.000 de euro. Dintre acestea, 10 cereri de finanțare, însumând 410.000 de euro, au fost depuse de către tinerii fermieri români care lucrează în străinătate (componenta diaspora). Cele mai multe solicitări de finanțare, 200, au fost depuse de tinerii fermieri pentru investiții în horticultură, valoarea lor fiind de 8,16 milioane de euro. De asemenea, AFIR a primit 146 de cereri de finanțare pentru culturi de câmp, cu o valoare de 5,94 milioane de euro”, a spus ministrul.

    Acesta a mai arătat că pentru culturi mixte, 138 de tineri fermieri au depus solicitări de finanțare în valoare de 5,63 milioane de euro. Totodată, o altă ramură agricolă care a prezentat interes este apicultura, pentru care s-au depus 97 de cereri de finanțare, în valoare de 3,88 milioane de euro.

    ”Cu privire la investițiile mixte, atât vegetal, cât și zootehnic, AFIR a primit 81 de solicitări de finanțare, însumând 3,43 de milioane de euro. Pentru creșterea bovinelor de lapte, 75 de tineri fermieri au depus proiecte, valoarea investițiilor solicitate fiind de 3,12 milioane de euro. Alte 22 de cereri de finanțare s-au depus la AFIR pentru investiții în ferme mixte de animale, cu o valoare de aproximativ 1 milion de euro. Pentru investiții în creșterea ovinelor, caprinelor și bovinelor de carne, 10 tineri fermieri au depus cereri de finanțare în valoare de aproximativ jumătate de milion de euro”, a mai anunțat Oros.

    Te-ar mai putea interesa

    Ultima fermă de vaci de lapte de lângă București își reduce efectivul. Dr. Mihai Petcu: „N-am cui să vând laptele, nici animalele” Prințul-fermier: Un membru al Casei Regale din Anglia face agricultură la nivel profesionist Mesajul unui mare cumpărător de ovine pentru oierii români! 51 de vaci, împușcate direct pe pășune. Fermierii cer urgent o anchetă Șeful ANSVSA, mesaj pentru oierii care pregătesc protestul din 15 septembrie: „Vreau să nu mai vândă animale fără certificat”

    Ultimele știri

    Pericol în apa din fântâni! Doi bebeluși, intoxicați cu nitriți Bulgaria înăsprește controalele pentru floarea-soarelui din Ucraina. Avantaj pentru fermierii români Piața cerealelor, la zi. Prețul grâul DAP Constanța a urcat la 226 euro/t. Turcia – interesată de marfa românească Alertă ANM! Cod galben de ploi torențiale, vijelii și grindină. Zonele afectate miercuri și joi Alertă în Brăila: un nou focar de variolă ovină. „Au început să le moară animalele!”