• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Alertă ANM intrată în vigoare! Ninsori, viscol puternic și polei până mâine dimineață!

    Angelica Lefter -

    Vremea severă se instaurează în majoritatea zonelor din țară! Meteorologii au emis, astăzi, luni – 7 decembrie de la ora 14:00, o informare de vreme rea, valabilă până marți – 8 decembrie, ora 10:00.

    Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie (ANM), vor fi zone unde va ninge cantitativ, cu intensificări ale vântului, precipitații mixte și polei. Astfel, în intervalul menționat, în Oltenia, sudul Banatului și local în Muntenia, precum și în Munții Banatului, în Carpații Meridionali și în Carpații de Curbură va ninge și se va depune strat de zăpadă.

    Mai ales în Oltenia și sud-vestul Munteniei acesta va depăși pe arii restrânse 8…10 centimetri, iar la munte se vor atinge grosimi de 15…20 de centimetri.

    La începutul intervalului, vântul va avea intensificări, cu rafale, în general, de 70 – 80 km/h în sud-vestul extrem și la munte și 45 – 55 km/h în regiunile sudice și sud-estice. Îndeosebi în vestul Carpaților Meridionali, zăpada va fi temporar viscolită.

    În Moldova și Transilvania vor fi ninsori în general slabe cantitativ, iar în restul teritoriului precipitațiile vor fi mai ales sub formă de ploaie și lapoviță. În sudul și sud-estul țării, precum și la munte, pe alocuri, se va depune polei.


    Te-ar mai putea interesa

    Cea mai ieftină piață din România. Top 15 orașe cu cele mai mici prețuri la legume Fiecare litru de lapte, borcan de zacuscă sau legătură de pătrunjel – la ANAF. ”Vor să impoziteze și ultimul țăran din România” Fermierii, chemați de urgență la APIA pentru subvenția de 47 euro/hectar

    Ultimele știri

    Ce prevede raportul adoptat de Parlamentul European despre subvențiile fermierilor Producția de carne românească de porc a crescut cu 13% în primul semestru. Prețurile, mai mici Liliana Piron, LAPAR: Fondurile europene pentru investiții în ferme – cu jaloane, ca la PNRR!