• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Director AJOFM: Salariile din agricultură – între 1.000 și 6.000 de euro pe lună!

    Ramona Dascălu -

    Salariile din agricultură sunt în creștere și au ajuns de ordinul miilor de euro pentru angajații calificați și cu experiență, capabili să își asume responsabilități în exploatațiile agricole. Datele oficiale indică salarii ce pornesc de la 1.000 de euro în sectorul agricol, la mare căutare fiind specialiștii în vânzări.

    Ciprian Necula, director adjunct al AJOFM Iași, susține că domeniul agricol s-a dezvoltat la Iași, iar angajații primesc salarii din ce în ce mai mari. Potrivit acestuia, firmele din domeniul agricol au angajat ingineri aflați la început de drum și cu salarii de 1.000 de euro, lunar.

    ”Este un domeniu care s-a dezvoltat și la Iași și cu siguranță se va dezvolta în continuare. Angajatorii plătesc salarii tot mai mari pentru angajații bine pregătiți în domeniul agricol”, a declarat Ciprian Necula, director adjunct al AJOFM Iași, potrivit bzi.ro.

    Angajații din domeniul agricol, care au mai mulți ani de experiență, pot ajunge la un salariu lunar cuprins între 1.300 și 3.000 de euro, cum este cazul unui director zonal de vânzări care primește mașină de serviciu, ce poate fi folosită și în scop personal, telefon de serviciu, asigurare medicală sau asigurare de viață.

    Un manager de ferme poate să câștige un salariu lunar 6.000 de euro, iar un specialist în logistică, între 2.000 și 3.000 de euro. De asemenea, și tractoriștii din Iași încep să câștige salarii mari, ajungând și la 2.000 de euro lunar.

    Firmele de recrutări din zona Iașiului susțin că se caută în continuare angajați în domeniul agricol, mai ales în zona vânzărilor de inputuri.


    Te-ar mai putea interesa

    Fermă închisă de Garda de Mediu și amendată cu 100.000 lei Măsurile Guvernului Bolojan pentru fermieri: creșterea pragului minim la APIA la 2 ha, stimularea procesării, bani pentru irigații Veste bună de la ANSVSA pentru toți crescătorii de animale din România

    Ultimele știri

    Un nou acord de liber schimb negociat între UE și Ucraina. Piețe deschise, dar cu mecanisme de salvgardare Start înscrieri la Facultatea de Management și Dezvoltare Rurală din cadrul USAMV București pentru anul universitar 2025-2026! Apă gratuită pentru fermierii din Ungaria care irigă