• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Gelu Scutaru: ”Da, Adrian Pintea ar fi o variantă foarte nimerită pentru funcția de ministru. Are viziune”

    Daniel Befu – Agrointeligența

    Gelu Scutaru este unul dintre fermierii reprezentativi ai Moldovei. Deține activități complexe în agricultură, de la cultură mare, întinsă pe 4600 ha, la livezi ultramoderne super-intensive întinse pe 70 ha, la capacități de stocare de 140.000 tone și o componentă de panificație de 50.000 unități/zi.

    Gelu Scutaru susține varianta unui specialist la ministerul Agriculturii și-l consideră pe Adrian Pintea o opțiune demnă de luat în calcul. ”Pentru funcția de ministru al Agriculturii este foarte bine să fie o persoană bine informată asupra tuturor problemelor din toate ramurile specifice agriculturii, ori domnul Pintea cred că are această viziune. Da, cred că ar fi o variantă foarte nimerită”, a declarat Gelu Scutaru pentru Agrointeligența – AGROINTEL.RO.

    Despre argumentele jurnalistului Vlad Macovei de ce Adrian Pintea este cea mai bună soluție pentru șefia Ministerului Agriculturii, puteți citi AICI.


    Te-ar mai putea interesa

    Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori Bursa agricolă în luna iunie. Prețul per tona de grâu, orz și rapiță la începutul verii Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta” Un primar a plantat de la zero 146 de hectare de pădure cu fonduri din PNRR

    Ultimele știri

    Comisia Europeană a prelungit interdicția pentru exportul de ovine și caprine din România! „Nu știm ce vom face cu laptele după 1 august”. Apel disperat al micilor fermieri Festivalul Cireșelor și Căpșunilor – un succes. Fermierii din AFF au adus fructe proaspete în Capitală! Nicolae Istudor, rectorul ASE, favorit pentru funcția de ministru al Agriculturii în Guvernul Tomac APIA a încheiat campania de primire a cererilor pentru subvențiile agricole din acest an – cifre oficiale