• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Sondaj pe Facebook: Adrian Pintea, pe primul loc în preferințe fermierilor pentru Ministerul Agriculturii

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Sondaj online pe unul dintre cele mai mari și active grupuri de fermieri de pe Facebook. Crescătorii de animale au realizat un poll în care fiecare membru a putut să își exprime opțiunea, preferința, pentru cine crede că este cel mai potrivit să preia funcția de ministru al Agriculturii în noul Guvern. În numai 24 de ore de la lansarea sondajului, crescătorii de animale au acordat cele mai multe voturi pentru Adrian Pintea, actualul șef al APIA, urmat în preferințe de ministrul interimar de la Agricultură, Adrian Oros.

    Lucian Călțun, un cunoscut crescător de animale care administrează unul dintre cele mai mari grupuri de fermieri, a inițiat un sondaj pentru ca fiecare membru al comunității să își exprime opțiune cu privire la cine consideră că este cel mai potrivit să fie numit ministru al Agriculturii în viitorul Executiv. Întrebarea poll-ului realizat pe Facebook a fost foarte simplă: ”Care este în opinia dumneavoastră persoana care ar reprezenta cel mai bine interesele legale ale fermierilor, în viitorul Guvern?”, însoțită de numele oficialilor care ar putea fi numiți în acest post.

    Foto: Facebook/Grupul Fermierilor Crescătorilor de Animale

    Crescătorii de animale prezenți pe grup nu au întârziat să voteze, iar în consecință, iar Agrointeligența – AGROINTEL.RO vă face cunoscut topul rezultat în urma votului:

    La finalul clasamentului efectuat de fermieri se regăsesc cunoscutul oier Dan Petrescu, cu numai 3 voturi, iar poll-ul este încheiat cu o singură opțiune pentru actualul secretar de stat în Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR), Emil Dumitru.

    Astfel, așa cum multe voci din actualitatea agricolă românească susțin și cum reiese din acest poll realizat ”la firul ierbii”, cel care este în preferințele fermierilor, la momentul actual, și în care au cea mai mare încredere pentru rezolvarea problemelor cu care se confruntă este, directorul general al Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), Adrian Pintea.

    De menționat că ”Grupul Fermierilor Crescătorilor de Animale” este unul dintre cele mai active grupuri ale fermierilor de pe Facebook și numără peste 22.000 de membri, persoane care au legătură directă cu agricultura, fermieri, crescători de animale, care cunosc și pot aprecia ceea ce s-a realizat de-a lungul vremii pentru agricultura românească, dar și cine ar putea face mai multe pentru ei, ca oameni direct implicați în acest domeniu, din funcția de ministru al Agriculturii. Amintim că rezultatele și numărul votului pot să se modifice atât timp cât chestionarul este încă deschis celor care vor să răspundă și să-și împărtășească opțiunea.


    Te-ar mai putea interesa

    Subvenția care crește de la 200 de euro la 800 de euro pe hectar! Plăți APIA deblocate! Subvențiile care au apărut în Monitorul Oficial și pot intra la plată! Cea mai mare seră de cășpuni din România a ieșit pe piață cu primele fructe Fostul vicepremier Gabriel Oprea a investit cinci milioane de euro într-o cunoscută fermă de Angus Lege nouă: Câinii nu vor mai pot fi ținuți în lanț. Microciparea devine obligatorie pentru câini și animale!

    Ultimele știri

    Ziua Zootehniei la MoldAgro Expo 2026: Număr-record de expozanți și de animale! Tractorul de 10.000 de euro, în România! Utilajele agricole Tavol, exclusiv la MoldAgro Expo 2026 Agricover participă la MoldAgro Expo 2026 și aduce soluții integrate pentru dezvoltarea fermelor din România Fermierii sunt așteptați la standul FMC Agro de la MoldAgro 2026 pentru a vedea cele mai noi tehnologii de protecția plantelor Guvernul Ilie Bolojan a fost demis. Tanczos Barna rămâne ministrul interimar al Agriculturii