• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Decizie CCR. Subvenția APIA pentru pășune – blocată la plată!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Subvenția pentru pășune, primită de crescătorii de animale, ar putea să fie tăiată din 2021 de pe lista de plăți a Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) după ce articolul de lege care prevedea amânarea termenului pentru obligativitatea amenajamentelor pastorale a  fost declarat neconstituțional.

    O referire la amânarea termenului pentru aplicarea amenajamentelor pastorale s-a făcut în Ordonanța de urgență nr. 78/2019 privind modificarea unor acte normative și stabilirea unor măsuri în domeniul agriculturii, precum și pentru aprobarea unor măsuri fiscal-bugetare, document care prvedea la articolul 10 că ”în vederea accesării fondurilor europene aferente plăților pe suprafață, utilizatorii de pajiști, persoane fizice și juridice, în calitate de proprietari și/sau deținători legali ai dreptului de utilizare a terenului, au obligația ca anual să asigure încărcătura minimă de 0,3 UVM/ha, în oricare din zilele perioadei de pășunat, ori cosirea cel puțin o dată pe an a vegetației. Începând cu anul 2022 este obligatorie aplicarea amenajamentului pastoral”.

    Această lege a fost declarată neconstituțională, miercuri 16 decembrie, de către Curtea Constituțională a României. Articolul privind amenajamentele pastorale era ”prins” în Legea privind aprobarea ordonanţei de urgenţă a Guvernului 78/2019 privind modificarea unor acte normative şi stabilirea unor măsuri în domeniul agriculturii, precum şi pentru aprobarea unor măsuri fiscal-bugetare, document care avea și un amendament admis în forma votată a actului normativ care prevedea că pieţele în spaţii închise, târgurile, bâlciurile, pieţele mixte şi volante şi talciocurile să rămână deschise în perioada stării de alertă, cu respectarea măsurilor de protecţie sanitară. Proiectul de legea a fost aprobat de Camera Deputaţilor  pe 10 noiembrie.

    Astfel, în prezent nu este clar dacă Primăriile sau fermierii care dețin în proprietate pășuni mai pot cere subvenții în Campania 2021 fără să dețină și amenajamentele pastorale ale suprafețelor respective.

    Amenajamentele pastorale reprezintă o schiță completa referitoare la îngrijirea pajiștilor permanente prin intermediul cărora fermierii obțin subvenții. Producătorii agricoli încheie contracte de închiriere a pajiștilor permanente în baza cărora pot solicita subvenții, iar la rândul lor, trebuie să îngrijească aceste pajiști.

    Începând cu anul 2018, consiliile locale aveau obligația de a include amenajamentul pastoral în cadrul documentației de concesiune sau închiriere a pajiștilor permanente. Deci vorbim de a patra prelungire a termenului la care acestea erau obligatorii.


    Te-ar mai putea interesa

    AgroReclamații. Fermier cu debit de 250.000 de lei, penalități de un milion de lei: ”Și dacă vindem toate utilajele, tot nu acoperim suma” Oierii – obligați să facă contracte de muncă ciobanilor pentru a mai primi subvenții APIA Vremea în Săptămâna Mare. ANM: Primele județe unde vremea se răcește și revin precipitațiile Prețul laptelui la poarta fermei. Cât primesc producătorii pe litru, înainte de Paști Termen urgent: Fermierii mai au doar patru zile lucrătoare pentru subvenția de 1.500 euro

    Ultimele știri

    Fermierii – cheltuieli uriașe pentru a-și proteja culturile de îngheț: ”Arzi la propriu zeci de mii de euro pe noapte” Fermierii nu mai fac față. Litrul de lapte: 1,5 – 1,6 lei; 1.500 de vaci trimise la abator Fermierii care pierd pășunea dacă nu o curăță și nu aplică o cantitate minimă de îngrășăminte Meteo: Alertă de ploi, lapoviță și ninsoare – extinsă până în Ajunul Paștelui Cât costă carnea de miel românesc și cozonacul la producătorii din Piața Dorobanți